2 min read

Новий погляд на Гігею: астероїд може бути найменшою карликовою планетою Сонячної

Новий погляд на Гігею: астероїд може бути найменшою карликовою планетою Сонячної

Четвертий найбільший об’єкт поясу астероїдів після Церери, Вести та Паллади, врешті-решт, розкрив астрономам усі ознаки карликової планети. Нові спостереження на Дуже великому телескопі показали, що Гігея має цілком сферичну форму і заслуговує на корону найменшої карликової планети, яку нині носить Церера.

Чотири з чотирьох?

Щоби отримати право називатися карликовою планетою космічне тіло має задовільняти чотирьом критеріям астрономічно товариства: воно має обертатися навколо Сонця, не бути супутником, та, на відміну від інших планет, не має рухатися у “розчищеному” від інших тіл просторі. Нарешті, останній – гравітація такого тіла має бути достатньо сильною, щоби матерія, з якого воно складається, утворила сферичну форму.

Досі Гігея задовільняла лише трьом критеріям із чотирьох, принаймні, поки дослідники не отримали перше деталізоване зображення Гігеї з інструмента SPHERE на Дуже великому телескопі Європейської південної обсерваторії.

Нові спостереження за допомогою Дуже великого телескопа виявили сферичну форму Гігеї. Дослідники також були здивовані відсутністю будь-якого ударного кратера на її поверхні, схожого на той, що знаходиться у правому нижньому куті Вести. Джерело: ESO/P. Vernazza et al., L. Jorda et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS).

“Завдяки унікальним можливостям інструмента SPHERE, який є однією з найдосконаліших систем спостережень, ми змогли визначити форму Гігеї, яка виявилася майже сферичною,”

– зазначив провідний дослідник П’єр Вернаца з Астрофізичної лабораторії Марселя.

Через нові дані Гігея має усі шанси стати найменшою карликовою планетою Сонячної системи. На підтвердження цього також вказують результати математичного моделювання, яке дослідники провели після отримання нових знімків з Дуже великого телескопа.

Астрономам вдалось створити симуляцію лобового космічного зіткнення, яке сталося близько 2 мільярдів років у минулому та призвело до утворення Гігеї та групи її компаньйонів у головному поясі астероїдів.

Жорстке зіткнення батьківського тіла зі швидкісним об’єктом, розміром від 75 до 150 км, призвело до руйнування першого та народження Гігеї та інших астероїдів з численних уламків.

Моделювання зіткнення батьківського космічного тіла з іншим об’єктом Сонячної системи близько 2 млрд років тому. Дослідники вважають, що саме ця подія призвела до утворення уламків, з яких сформувалася Гігея та її сусіди. Джерело: P. Ševeček/Charles University

Безпосередні спостереження показали, що діаметр Гігеї сягає близько 430 км. Для порівняння, діаметр Плутона – найбільшої карликової планети Сонячної системи – сягає 2400 км, а Церери – 930 км.

Гігея належить до однієї найбільших родин астероїдів у поясі, яка налічує близько 7000 тіл, що утворилися з одного батьківського тіла.