2 min read

В Ісландії пробурили 4,7 км вглиб вулкану для отримання енергії

В Ісландії пробурили 4,7 км вглиб вулкану для отримання енергії

Новітня бурова установка під назвою “Тор”, названа на честь скандинавського бога, пробурила 4 659 м вглиб гарячого вулкану. Цей проект став передовим для Ісландії у її пошуках потужного джерела чистої енергії.
У разі успіху експериментальна свердловина має виробляти удесятеро більше енергії, ніж традиційні нафтові або газові. Головна мета – утилізувати теплову енергію з самого серця вулкану.

Ісландський проект глибинного буріння – IDDP

Буріння тривало з серпня минулого року та було закінчене 25 січня. За цей час ісландським інженерам вдалось заглибитись на рекордні 4 659 м. Вони сподіваються отримати доступ до перегрітих рідин з температурою понад 420 °C, які знаходяться під значним тиском. Цього більш ніж достатньо, щоби перетворити гарячу воду у пар для обертання турбін та генерації електроенергії.

Вчені та інженери використовують для глибинного буріння кратери з останнього масивного виверження вулканів на півострові Рейкьянес, Ісландія. IDDP

Ідея утилізації теплової енергії з геотермальних джерел глибоко під землею з’явилась в Ісландії набагато раніше, у 70-х роках, коли у світі панувала нафтова криза. Однак новий проект свердловини обіцяє значно більше. Тиск та температура рідини на цій глибині настільки великі, що вода досягає “суперкритичного” рівня. У такому стані вода не може перейти у газоподібний стан, та, водночас, вже не є рідиною.

“Ми очікуємо отримати від п’яти до десяти разів більше енергії зі свердловини у порівнянні з традиційними свердловинами сьогодні.”

– розповів Альберт Альбертссон з ісландської енергетичної компанії HS Orka, яка бере участь у проекті.

Модель рекордної свердловини, глибиною 4 659 м. IDDP

За його словами, щоби забезпечити електроенергією 212 тисяч домогосподарств у Рейк’явіку необхідно “30-35 традиційних високотемпературних свердловин” у порівнянні з однією-трьома свердловинами суперкритичного рівня.

Тепер, коли буріння завершено, науковці та інженери два роки аналізуватимуть успіх проекту, беручи до уваги економічні та енергетичні показники свердловини.

Єдина країна на відновлюваній енергетиці

Ісландцям пощастило жити у краї, багатому на гейзери та гарячі джерела, розташовані поряд з прадавніми та надзвичайно гарними вулканами. Ісландія залишається єдиною країною, якій вдалось досягти 100% у генерації повністю відновлюваної енергії, де геотермальні електростанції займають 25%.

На думку Мартіна Нормана, норвезького фінансового експерта зі сталого розвитку у Грінпіс, геотермальна енергія краща за вугілля та нафту, однак і вона не є “повністю відновлюваною та позбавленою проблем”.

“Щойно ви починаєте буріння, отримуєте проблеми, такі як забруднення сіркою та викиди CO2, і їм потрібно мати вирішення, як це подолати”

– додав Норман.

З ним погоджується Альбертссон, однак він також вважає, що геотермальні викиди – це лише незначна “частка” у порівнянні з тим, що створюють нафта та природний газ, а технології фільтрації невпинно покращуються.

Згідно з лютневою доповіддю Інституту економічних досліджень Університету Ісландії, їхній країні не вдасться дотриматись міжнародних обмежень, які були затверджені на Кліматичній конференції у Парижі 2015 року (COP21). Це пов’язано зі зростанням викидів парникових газів у більшості секторів ісландської економіки, окрім рибної промисловості та сільського господарства. Уряд Ісландії сподівається позбавитись залежності від вуглеводнів у майбутньому та повністю перейти на електричний транспорт.

У IDDP продовжать вивчати кратери, утворені останнім масивним вулканічним виверженням, яке сталося 700 років тому. Тоді більшу частину півострова Рейкьянес вкрило море лави.