2 min read

InSight встановив перший в історії сейсмометр на поверхні Марса

InSight встановив перший в історії сейсмометр на поверхні Марса

19 грудня, на 22 сол своєї місії, новий марсіанський поверхневий зонд InSight встановив свій перший прилад.

На свіжих зображеннях посадкового апарата з Марса видно встановлений на поверхні сейсмометр рудого кольору, який слабо освітлюється в умовах марсіанських сутінків.

Перший науковий інструмент на поверхні іншої планети

Всередині таємничого шестикутного купола заховався інструмент SEIS (Seismic Explorations for Interior Structure або Сейсмічні дослідження внутрішньої структури). SEIS буде займатися реєстрацією коливань кори Марса. Саме цей сейсмометр зможе підтвердити чи спростувати існування так званих марсотрусів (за аналогією землетрусів на Землі).

Сейсмометр SEIS на поверхні Марса
Посадковий модуль InSight розгорнув на встановив на марсіанській поверхні сейсмометр SEIS 19 грудня. Джерело: NASA/JPL-Caltech

“Мати сейсмометр на поверхні – це все одно, що тримати телефон біля вуха,”

– каже Філіп Лоньоне, головний дослідник проекту SEIS з Університету Парижа VII –

“Ми в захваті від того, що тепер знаходимося у найкращій позиції, щоби прислухатися до всіх сейсмічних хвиль з-під поверхні Марса та його глибин.”

Кожний марсотрус діє як спалах на фотокамері, виявляючи внутрішню структуру планети. Дослідники зможуть проаналізувати проходження сейсмічних хвиль крізь різні шари Марса та зробити висновки щодо їхньої глибини та щільності.

Встановлення сейсмометра відзняла бортова ширококутна камера “Інсайта” ICC (Instrument Context Camera). Джерело: NASA/JPL-Caltech

Перед розгортанням сейсмометра SEIS та сенсора тепла під назвою HP3 інженери мусили перевірити справність роботизованої руки-маніпулятора. Послідовність команд спочатку перевірили на тестовому майданчику на Землі, щоби переконатись, що інструменти опиняться саме там, де необхідно.

Тим часом, свою роботу розпочав інший, не менш цікавий, експеримент RISE (Rotation and Interior Structure Experiment), призначений для відстеження позиції посадкового модуля, а також визначення “гойдання” вісі обертання планети впродовж року. Спостереження за цими параметрами допоможуть дослідникам встановити розміри насиченого залізом марсіанського ядра, визначити, чи залишається воно досі рідким, а також дізнатися про інші складові елементи, крім заліза.

Знімок місця посадки Інсайта на Марсі
Орбітальний знімок посадкового модуля, парашута та теплового щита (зліва направо), зроблений 6 та 11 грудня бортовою камерою апарата MRO HiRISE. Джерело: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

RISE немає власного окремого інструмента, проте вже почав надсилати дані до Землі, використовуючи радіоканал посадкового модуля. У відомстві зазначають, що науковцям може знадобитися близько року, перш ніж вони зможуть опублікувати перші результати.

Зараз команда “Інсайта” буде зайнята вирівнюванням сейсмометра, який опинився на поверхні з нахилом від 2 до 3 градусів. Перші дані від сейсмометра мають надійти на Землю, коли інструмент вирівняється та займе заплановану позицію.

Перше "селфі" Інсайта на поверхні Марса
Перше повне селфі “Інсайта” на поверхні Марса. На знімку видно сонячні панелі посадкового модуля та його платформу з сенсорами. 6 грудня 2019 р. (10 сол). Джерело: NASA/JPL-Caltech

За планом, наступним інструментом, що опиниться на марсіанській поверхні наприкінці січня 2019 року, стане сенсор тепла HP3.

Зараз у NASA зосереджено чекають на перші сейсмічні дані з марсіанської поверхні та вже приготували пляшку ігристого для цього історичного дня.