2 min read

Історія життя леді Брейфейлак або сучасні медичні технології в археології

Історія життя леді Брейфейлак або сучасні медичні технології в археології

Мумії завжди інтригували людей, незалежно від віку, походження та соціального статусу. Особливий інтерес останки стародавніх людей викликають у лікарів-радіологів. Радіологи медичного центру університету Тулузи отримали можливість вивчити добре збережену мумію, знайдену при розкопках в місті Ренн, провінція Бретань, Франція.

Розкопки проводилися з 2012 по 2013 рік на площі 8 тисяч квадратних метрів в історичному центрі міста на місці монастиря чернечого жебракуючого ордену. Це були планові розкопки, які проводилися в зв’язку з будівництвом нового конгрес-холу. Новобудову планується органічно поєднати зі старими будівлями. При проведенні розкопок було виявлено сотні поховань ХІV-XVIII століття.

Поховання зустрічалися по всій території колишнього монастиря – нефі, хорах, прилеглих галереях та каплицях. Під час археологічних досліджень було відкрито кілька чудових поховань в свинцевих трунах з урнами в формі серця, що являються ознаками високого соціального статусу покійних.

В одній свинцевій трапецієподібній труні було виявлено добре збережене муміфіковане тіло. За архівними записами було встановлено, що тіло належить Луїзі де Куенго, леді Брейфейлак, яка померла в 1656 році. Залишки були досліджені за допомогою сучасного комп’ютерного томографа з подальшою аутопсією.

Загальний вид мумії Луїзи де Куенго
Загальний вид мумії Луїзи де Куенго. Джерело: auntminnieeurope.com

Були проведені численні спектрометричні, генетичні та анатомо-патологічні дослідження, які показали відсутність будь-яких слідів бальзамації. У мумії було відсутнє серце. Воно було вилучено після смерті і поховано поруч з чоловіком. Серце ж її чоловіка Туссена де Перейна, лицаря Брейфейлака, знаходилось в урні неподалік від труни Луїзи.

Об’ємна реконструкція голови Луїзи де КуенгоВ ході дослідження було встановлено, що при житті дворянка страждала на атеросклероз, сечокам’яну хворобу (камені були в обох нирках) та двосторонній плеврит. Крім того, жінка мала штучно деформований череп. Не було виявлено ніяких слідів травми, які могли стати причиною смерті. Фіксувалася дифузія свинцю в м’які тканини і кістки, підтверджена комп’ютерна томографією і спектроскопією.

Об’ємна реконструкція тіла мумії
Об’ємна реконструкція тіла мумії, отримана за допомогою комп’ютерної томографії. Джерело: auntminnieeurope.com

Цей випадок показав, що сучасні антропо-археологічні дослідження не обмежуються традиційним аналізом кісток і зубів. За допомогою сучасних методик можливо отримати повну картину стану паренхіматозних органів та м’яких тканин. Останки людини, що померла в 1656 році, піддалися такому ж дослідженню, що використовується в сучасній судовій медицині. Завдяки цьому було отримано безліч цікавої інформації про практику поховань з витяганням серця і стан здоров’я людей в середньовіччі.

Крім того, це яскрава ілюстрація того, що міждисциплінарне співробітництво дає винятковий результат. Завдяки плідній співпраці радіологів, лаборантів з молекулярної хімії і археологів була надано «нове життя» Луїзі де Куенго, аристократці з Бретані