3 min read

Південноафриканський динозавр виявився не тим, чим здавався

Південноафриканський динозавр виявився не тим, чим здавався

Нещодавно у Південній Африці було описано новий вид динозаврів. Як це нерідко буває, відбулося це не на розкопках, а у музейних фондах. Істота з довгою шиєю та хвостом відноситься до клади прозавропод і пояснення того, що ж воно таке, ще раз змушує нас переглянути популярні уявлення про динозаврів та наукові відомості про них.

Еволюція завроподів

Завроподи є тим, що ми  в першу чергу уявляємо собі, коли чуємо про динозаврів. Колосальні рослиноїдні тварини з довгою шиєю та хвостом відомі зараз абсолютно усім.  Разом із купою своїх родичів, вони об’єднуються у ширшу групу, що зветься завроподоморфами. Традиційно усіх цих родичів травоїдних велетів об’єднують у групу прозавроподів.

ТИПОВІ ЗАВРОПОДИ АЛАМОЗАВРИ. Джерело: DiBgd at English Wikipedia

Еволюція завроподів від початку юрського періоду до кінця крейдового була циклічною. Зазвичай одна група відносно невеликих істот, які навіть не завжди ходили на чотирьох кінцівках, давала початок великій кількості видів велетенських чотириногих довжиною до 30 метрів, які за деякий час занепадали. На їхнє місце приходили нові групи завропод, від яких походило нове покоління гігантів.

Оскільки празавроподи своїм невеликим розміром і неповною відмовою від пересування на двох кінцівках нагадували дуже ранніх завропод, та ще і жили переважно до них, то їх традиційно вважають пращурами звичних нам завропод. Саме до цих істот відноситься массоспондил, описаний ще у далекому 1854 році за рештками, знайденими у Південній Африці. Ця шестиметрова тварина, вагою до однієї тони, мала звичні для завроподів шию та хвіст, але пересувалася на двох кінцівках.

Знайомі та незнайомі динозаври

За минулі десятиліття масоспондилів знаходили неодноразово, завдяки чому цей вид динозаврів попри те, що жили вони майже 200 мільйонів років тому, є одним із найбільш вивчених. Вчені змогли простежити розвиток массоспондилів від яйця до дорослої тварини і певною мірою розібратися зі способом їхного життя.

Художнє зображення Дитинчати массосподила (Massospondylus carinatus) З раннього Юрського періоду у Південній Африці. Джерело: Nobu Tamura

Аж ось, у 2019 році аспірантка Кімберлі Чепель вирішила дослідити деформовані рештки массоспондила, що вже 30 років зберігалися у музеї Йоганнесбурга. Дослідниця дійшла висновку, що рештки зовсім не деформовані, а перед нею – інший, досі невідомий вид динозаврів, який, скоріше за все, навіть не є близьким родичем массоспондилів.  Динозавр, який отримав назву Ngwevu intloko, безумовно, був прозавроподом. Але дослідники підозрюють, що він міг харчуватися не тільки рослинною, але й тваринною їжею.

Прозауроподи та еволюція

Цей висновок міг би видатися сенсаційним, але дослідники вже мають чимало питань до прозавроподів. Вже достатньо давно стало ясно, що далеко не всіх із них можна віднести до предків усім відомих титанів. Справжні завроподи походять від невеличкої групи празавропод, до яких массоспондили ніякого відношення не мають. Крім того, і прозавроподи, і завроподи тривалий час співіснували.

Порівняння розмірів завроподів та прозавроподів. Джерело: Digit Nerd HTv

Навіть більше, вчені підозрюють, що прозавроподи є парафілетичною групою – різні роди, які її складають, можуть не бути близькими родичами. Тож ніякої дивини, що  поруч із масоспондилами жили інші двоногі динозаври із довгими шиями немає. Цілком може бути, що тенденція до появи тварин із видовженими шиями була притаманна одразу кільком еволюційним гілкам, представників якої ми і сприймаємо як “маленьких двоногих завроподів”.

Усе це залишає немало цікавих запитань. Тут і те, скільки ще описаних решток прозавроподів насправді належать новим видам. І те, як виглядали дитинчата більшості видів. Найцікавіше ж питання виникає у тому випадку, якщо прозавроподи – дійсно парафілетична група. Які чинники викликали однакові тенденції в еволюції різних груп? І чому з часом “прозавроподна” життєва форма була витіснена “завроподною”?

PeerJ (2019), doi: 10.7717/peerj.7240.