3 min read

Юнона прибула - Juno

Юнона прибула - Juno

Космічний зонд Juno (Юнона) успішно увійшов на орбіту довкола Юпітера. Цьому передувала майже п’ятирічна подорож Сонячною системою та жорстке гальмування прискорювачем впродовж 35 хвилин.

NASA on Twitter

“Success! Engine burn complete. #Juno is now orbiting #Jupiter, poised to unlock the planet’s secrets. https://t.co/YFsOJ9YYb5”

“Успіх! Роботу двигуна завершено. Зараз “Юнона” обертається довкола Юпітера, спрямований на розкриття секретів планети”.

У NASA повідомили про отримання підтвердження зупинки двигуна сьогодні о 6:53 ранку (за Києвом). Коли космічний апарат наблизився до найбільшої планети Сонячної системи, у центрі керування NASA увімкнули автопілот, який привів у дію гальмівну тягу. Це було необхідно для зменшення швидкості “Юнони”, оскільки в іншому випадку апарат не зміг би увійти на розраховану еліптичну орбіту.

Космічний зонд “Juno” (Юнона) прилітає до Юпітера — NASA.

Протягом свого першого оберту довкола Юпітера зонд встигне зробити серію фото та виконати виміри електромагнітного поля планети. Усі дані будуть збережені на цифрових носіях Юнони доки за декілька днів не настане зручний момент для безперешкодної радіопередачі.

Однак для нетерплячих є й гарні новини — під час своєї подорожі до Юпітера бортові інструменти Юнони встигли зафіксувати магнітну активність планети. 24 червня бортовий інструмент Waves, призначений для вивчення полярного сяйва Юпітера, проводив запис космосу довкола газового гіганта, коли у поле його “зору” потрапили зловісні коливання від ударної хвилі заряджених частинок.

Ударна хвиля виникає у місці, де надзвуковий сонячний вітер, потік з заряджених частинок плазми з Сонця, зустрічається з магнітосферою планети. Ці частинки рухаються у космосі на швидкості 400 000 км/с та потім раптово загальмовуються наче каміння, що потрапляє у воду. На наступний день космічний зонд “Юнона” увійшов у магнітопаузу, зону, де магнітне поле Юпітера зустрічається з сонячним вітром.

Орбіти руху Юнони біля Юпітера
Високі та видовжені орбіти руху Юнони допоможуть апарату уникнути зон з найжорсткішою радіацією довкола Юпітера. Джерело: NASA / JPL-CALTECH

Магнітне поле Юпітера є найбільшою структурою такого роду у Сонячній системі, якщо не враховувати магнітне поле Сонця. До того ж, воно значно сильніше за сонячне магнітне поле. Електромагнітне поле Юпітера утворюється завдяки неймовірно потужним струмам у ядрі газового гіганта, де водень набуває металевого стану — квантове явище, яке спостерігається лише за наявності надзвичайно великого тиску.

Плани Юнони

Протягом наступних декількох місяців команда місії у NASA буде зайнята налаштуванням та тестуванням усіх підсистем космічного апарата, на який покладено чимало надій.

Наша офіційна частина зі збору даних почнеться у жовтні, проте ми вигадали спосіб почати збирати дані набагато раніше за цей період.

— розповів Скот Болтон, головний дослідник місії Juno.

Що у випадку з єдиним найбільшим планетарним тілом Сонячної системи є дуже доречним. Там є багато чого, що варто побачити та дослідити.

Головною метою Юнони є вивчення історії еволюції Юпітера. Завдяки широкому інструментарію бортових приладів, космічний апарат буде вивчати тверде планетарне ядро Юпітера, картуграфувати неймовірно потужне магнітне поле, вимірювати показники води та аміаку всередині атмосфери та спостерігати за наймасштабнішим у Сонячній системі полярним сяйвом. Дослідження Юпітера має відкрити людству механізми формування зоряних систем, схожих на нашу.

За планом у 2018 році, коли усі завдання місії будуть виконані, “Юнона” загине в атмосфері Юпітера. Титанічний тиск розчавить апарат та перетворить його на пил з частинкок. У NASA вважають, що це найкраще рішення для убезпечення супутників Юпітера від ризиків зараження зразками з Землі.

europa
Художнє зображення майбутньої місії до супутника Юпітера Європи. Джерело: NASA

На 2020 рік запланований запуск спільної з ЕКА місії Лаплас, яка покликана дослідити супутники Юпітера — Європу та Ганімед. Науковці припускають, що у рідких океанах Європи цілком може існувати життя. І, наостанок, розбурхати вашу уяву вам допоможе стрічка Європа (2013) від режисера Себастіана Кордеро, яка пройшла непомітно для багатьох пошановувачів наукової фантастики.