2 min read

Юнона пролетіла над "червоним оком" Юпітера

Юнона пролетіла над "червоним оком" Юпітера

11 липня, о 4:55 за Києвом, автоматична міжпланетна станція Juno (“Юнона”) здійснила рекордне зближення з поверхнею Великої червоної плями Юпітера, одним з найбільших атмосферних вихорів Сонячної системи. 

У NASA вже отримали перші необроблені дані від Юнони. Перші зображення мають бути опубліковані до кінця тижня.

Лише за декілька днів після першої річниці на орбіті Юпітера, Юнона отримала надзвичайно важливе завдання – пролетіти максимально близько до Великої червоної плями Юпітера (ВЧП), легендарного газового велетня, який являє собою постійний шторм з шириною 16 000 км.

Знімок Юпітера
Інфрачервоний знімок Юпітера (хибні кольори) з Північної Обсерваторії Джеміні демонструє частинки пилу та газу у верхніх шарах атмосфери, які відбивають сонячне світло. NASA/JPL 18 березня 2017 р.

Це перше в історії людства безпосереднє спостереження шторму, за яким ми слідкуємо з 1830 року, і який, можливо, існує вже понад 350 років.

Найбільш відома особливість Юпітера

“Загадкова Велика червона пляма Юпітера є, певно, найвідомішою особливістю Юпітера.”

– каже Скотт Болтон, провідний дослідник місії “Юнона” –

“Цей монументальний шторм вирував на найбільшій планеті Сонячної системи століттями. Тепер Юнона та її бортові інструменти, здатні зазирнути за хмари, зазирнуть далі, щоби побачити, наскільки глибоко занурене його коріння. Це допоможе нам зрозуміти, як функціонує цей ісполінський шторм, та що робить його таким особливим.”

Міжпланетна космічна станція “Юнона” була запущена у космос з мису Канаверал 5 серпня 2011 року. Її місія полягає у дослідженні Юпітера, пролітаючи по дуже витягнутій еліптичній орбіті довкола газового гіганта на відстані близько 3400 км від хмар. Під час таких наближень Юнона вивчає структуру атмосфери, а також магнітне поле планети.

Наступна близька зустріч Юнони з Юпітером станеться лише 1 вересня.

Поки ми чекаємо на детальні зображення “червоного ока” ми можемо роздивись дивовижні полярні фото Юпітера, які Юнона надіслала раніше:

Юнона зробила знімок південного полюса Юпітера на відстані 52 000 км. На зображенні з підсиленими кольорами видніються шторми, діаметром до 1000 км. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Betsy Asher Hall/Gervasio Robles