2 min read

Надземля на відстані 111 світлових років може бути більшою копією Землі

Надземля на відстані 111 світлових років може бути більшою копією Землі

Дослідники проаналізували дані, зібрані Європейською південною обсерваторією, та дійшли висновку, що маловідома екзопланета K2-18b може бути масштабованою версією Землі.  

Водночас, та сама команда дослідників вперше відкрила, що K2-18b також має власну сусідку K2-18c.

Зворушливе відкриття

Обидві екзопланети обертаються довкола зорі K2-18, червоного карлика, що знаходиться на відстані 111 світлових років від Сонця у сузір’ї Лева.

Коли вчені відкрили екзопланету K2-18b у 2015 році, вони також встановили, що вона знаходиться у зеленій “придатній для життя” зоні і може містити воду у рідкому стані – ключовий елемент для зародження та існування життя. Принаймні, життя як ми його знаємо.

“Можливість виміряти масу та щільність K2-18 була величезним досягненням, проте відкриття нової екзопланети стало однаково зворушливим та щасливим випадком.”

розповів провідний автор Ріан Клотьєр з Монреальського університету.

Канадські дослідники використали дані з інструменту HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), встановленого на 3,6 м телескопі Європейської південної обсерваторії у Ла-Сілья, Чилі. Перевага HARPS полягає у його здатності вираховувати з високою точністю радіальні швидкості зір, на які впливає присутність екзопланет. За словами дослідників, HARPS здатен відшукувати навіть невеликі світи.

3,6 м телескоп ESO здатен фіксувати найменші зміни у радіальних швидкостях далеких зір.

Перше, що було потрібно дослідникам, це визначити масу K2-18b. Від цього залежало, чи була K2-18b збільшеною у масштабі версією Землі (кам’янистим тілом), чи, навпаки, зменшеною версією Нептуна (газовим тілом).

Згодом Клотьєр разом з колегами використали метод машинного навчання, який поставив перед ними два сценарії: або K2-18b є здебільшого скелястою планетою з тонким шаром атмосфери (збільшений варіант Землі), або це вкритий водою світ з товстими льодяними шапками на полюсах.

Художнє зображення екзопланети K2-18b біля її червоного карлика. Джерело: Alex Boersma | University of Montreal

“З наявними даними ми не можемо визначитись між цими двома вірогідностями.”

– каже Клотьєр –

“Але з Космічним телескопом ім. Джеймса Вебба ми зможемо дослідити атмосферу та встановити, чи має вона повноцінну атмосферу, чи це планета, що повністю вкрита водою.”

Вебб має потрапити у космос у 2019 році, а разом з ним – купа наукових інструментів для дослідження Сонячної системи, раннього Всесвіту та екзопланет.

За словами дослідників, щойно відкрита сусідка K2-18c знаходиться значно ближче до червоного карлика, і тому знаходиться поза межами “придатної для життя зони”.

Коли людство запустить нове покоління ще потужніших телескопів, атмосфера K2-18b буде однією з найкращих об’єктів для дослідження.

A&A (2017), doi: 10.1051/0004-6361/201731558