4 min read

Не лише люди: какаду вразив учених танцювальними рухами

Не лише люди: какаду вразив учених танцювальними рухами

Не лише у людей є чудове відчуття ритму та вміння імпровізовано рухатися під музику. Це стало зрозумілим після досліду вчених, які спостерігали за танцювальними рухами какаду по кличці Сноубол (Сніжка). І, можливо, вони знайшли відповідь на питання, чому так мало тварин демонструють здатність танцювати.

Американські вчені вкотре показали, що бути науковцем – не означає сидіти в похмурих лабораторіях та проводити нудні досліди. Інколи можна переглядати смішні відео із танцями милих тварин. Звісно, у наукових цілях. Так зірка Youtube, папуга какаду Сноубол, став піддослідним американських вчених, що вивчають феномен танців у тварин і людей.

Сноубол – це представник виду великого жовточубого какаду, що, як і багато інших папуг, легко приручається та прив’язується до своїх хазяїнів. Його популярність почала зростати років 10 тому, коли відео на Youtube з його демонстративною артистичною поведінкою поширилося в інтернеті.

Тримай ритм

Тоді багатьох, зокрема й вчених, підкорило вміння Сноубола кивати головою та ногами точно в такт пісням гурту Backstreet Boys. Тому вони вирішили провести деякі експерименти, щоб дослідити це явище.

В ході досліду, для какаду вмикали музику з 11 варіаціями темпу, і кожного разу птах підлаштовував свої рухи під швидкість пісні. Так вченими було доведено, що папуги мають відчуття ритму музики, єдині відомі окрім людей. Про що і вийшла попередня наукова праця вчених.

Сноуболу дуже точно вдається рухатися в такт музиці. Джерело: Current Biology.

Вчені вважали, що реагувати на музику рухами можуть тварини, для яких властиве вокальне навчання. Це коли тварина може створювати та відтворювати звуки, імітуючи почуте, за допомогою голосового апарату: гортані у ссавців або сиринксу в птахів. За гіпотезою вокального навчання та ритмічної синхронізації, здатність налаштовуватися на музичний ритм опирається на нейронні схеми для комплексного вокального навчання – вміння, яке вимагає міцного зв’язку між слуховими та моторними ланцюгами мозку. Ця гіпотеза передбачає, що тільки види, для яких характерне вокальне навчання (такі як люди, деякі птахи, китоподібні й ластоногі) здатні синхронізувати рухи з музичним ритмом.

Знову піддослідний

Цього разу Сноубол знову здивував вчений. Тепер уже вмінням вигадувати нові танцювальні рухи. Як повідомив власник тварини, Сноубол почав відтворювати нові рухи, які не демонстрував у попередньому дослідженні. Також вказується у статті, що птаха ніколи не вчили виконувати ті чи інші рухи.

Тож науковці побачили можливість краще вивчити цей феномен танців у нелюдських видів. Під час експерименту Сноубол демонстрував свій танець під пісні Queen «Another one bites the dust» та Cyndi Lauper «Girls Just Wanna Have Fun».

Сноубола демонструє танцювальні рухи під музику Queen «Another one bites the dust». Джерело: Current Biology.

Все дійство тривало 23 хвилини, за цей час папуга відтворив на камеру 14 рухів. Їх усіх покадрово проаналізував один із авторів наукової статті Р. Джоан Джао Кін, що є когнітивним нейрофізіологом та водночас професійним танцюристом. Дослідник зробив висновки, що рухи явно виконувались навмисно.

Усі 14 рухів Сноубола зібрані з фрагментів шести відео, із накладеною музикою. Джерело: Current Biology.

Це відкидає одну з версій для пояснення поведінки птаха: що певні рухи відтворюються у відповідь на конкретні звуки. Але це не підтвердилося, оскільки аналіз показав, що в жодній пісні не було фрагмента, під час якого Сноубол рухався б однаково у всіх трьох випадках. Кожного разу він танцював трохи інакше, і вчені висловлюють гіпотезу, що це може вказувати на певний рівень творчості у птаха.

Хоча власник тварини був присутній, але жодних рухів, жестів не показував. Лише інколи, підбадьорюючи Сноубола, вигукував щось на кшталт: «Молодець!». Це також є ймовірною причиною того, чому какаду під час досліду танцював фрагментами, тривалістю декілька секунд. Хазяїн птаха повідомив, що Сноубол танцює довший час, якщо хтось рухається разом із ним. Наприклад, киває головою чи махає рукою.

У цьому дослідженні птах вже не завжди рухався влучно в такт музиці. Науковці вважають, що причиною є те, що він відтворював більше нових, складніших рухів.

Чому папуги і люди?

Цей птах не єдиний, що демонструє різноманітність танцювальних рухів під музику. В інтернеті безліч відео, як це роблять й інші папуги. Але основним питанням, на яке намагаються знайти відповідь автори наукової роботи, є: яким чином у них це виходить? Поки що у вчених є два припущення.

Перше з них полягає в тому, що птахи можуть імітувати рухи інших. До прикладу, людей під час танцю. В такому випадку це означає, що вони спроможні вирішити «проблему відповідності». Тобто, споглядаючи рухи тварини з тілом, абсолютно відмінним від їхнього власного, папуги можуть створити проєкцію цих рухів на власне тіло та відтворити їх. Науковці наголошують на значній складності цього процесу.

Іншою відповіддю на питання може стати прояв творчості. Так, вчені припускають, що ці птахи можуть проявляти творчість, подібно до нас, людей. Це було б примітний явищем, тому що до цього часу задокументовані випадки творчості у тварин були пов’язані з отриманням винагороди за їхні дії, як от доступ до їжі чи партнера. Але Сноубол танцює не заради їжі чи партнера; скоріше це випадок соціальної поведінки для взаємодії із членами його сурогатної зграї (тобто хазяїв).

Загалом, із невеликого дослідження вчені виснували, що для того, щоб тварина демонструвала спонтанні та різноманітні рухи під музику, мають збігатися п’ять факторів: складне вокальне навчання, здатність імітувати невербальні рухи, тенденція до формування довгострокових соціальних зв’язків, здатність вивчати складні послідовності дій та уважність до комунікативних рухів. Є дані, які підтверджують факт прояву цих ознак папугами при взаємодії із людьми. Можливо, це і є причиною, чому на даний час лише папуги та люди проявляють бажання танцювати.

Науковці повідомили, що у майбутніх дослідах вони продовжать вивчати цю тему. Цікавим для вивчення видається факт, що птах завзятіше танцює, якщо хтось рухається разом із ним. Особливо, якщо враховувати, що у людей це також прослідковується як соціальна поведінка: ми схильні танцювати з кимось, а не наодинці.

Current Biology (2019), doi: 10.1016/j.cub.2009.03.038.