2 min read

Легендарна горила Коко померла у віці 46 років

Легендарна горила Коко померла у віці 46 років

Горила, яка стала всесвітньо відомою завдяки вмінню спілкуватися мовою жестів, померла у Каліфорнії 19 червня. Ця подія привернула увагу багатьох медіа через особливу історію Коко.

Горила на ім’я Коко

Західна рівнинна горила Коко, від народження Ханабі-ко (японськ. – дитя феєрверків), народилася 4 липня 1971 року в Зоопарку Сан-Франциско. За три роки дослідниця Франсін “Пенні” Петтерсон разом з колегою доктором Рональдом Коуном забрали Коко та ще одну горилу на ім’я Майкл до Стенфордського університету аби заснувати The Gorilla Foundation.

Горили Коко та Майкл
Коко та Майкл вивчають мову жестів разом з доктором Франсіс Петтерсон. Джерело: The Gorilla Foundation

Петтерсон почала працювати з Коко. У рамках своєї дисертації вона мала навчити її мови жестів, однак дослідницький експеримент зрештою перетворився на довготривалі відносини на все життя.

У 1979 році Gorilla Foundation разом з Коко переїхали у гори Санта-Крус, де но них приєднався самець Ндум (Ndume), ще один представник їхнього виду Gorilla gorilla gorilla, який отримав від МСОП статус виду на межі зникнення.

За планом дослідників Ндум та Коко мали стати парою, однак цього так не сталося. У Gorilla Foundation пояснюють це тим, що у дикій природі групи горил включають декількох самиць на кожного самця. Щоби горили утворили родину, самкам потрібна певна взаємна підтримка. Втім, Коко та Ндум стали справжніми друзями одразу після знайомства.

Коко обирає потенційних партнерів на відеозаписах. Джерело: The Gorilla Foundation

Видатні комунікативні здібності Коко та її емпатія завоювали серця мільйонів людей. За допомогою Пенні Коко вивчила понад 1000 символічних рухів з американської мови жестів. Вона також демонструвала розуміння близько 2 тисяч слів з англійської. Ба більше, за часом Коко почала розуміти мову жестів достатньо легко та почала поєднувати та адаптувати їх, щоби висловити більш складні емоції та передати нові значення.

Легендарна горила стала справжнім “послом усіх горил”, показавши світу можливості міжвидового спілкування та співпереживання.

Журнал National Geographic двічі публікував фото Коко на своїй обкладинці. У 1978 році видання помістило на обкладинку “селфі” Коко у дзеркалі (можливо, одне з перших селфі, зроблених тваринами). Вдруге – у січні 1985, коли Коко почала піклуватися про маленьке кошеня.

Коко на обкладинках National Geographic
Коко на обкладинках National Geographic 1978 та 1985 рр. Джерело: National Grographic

Понад дві тисячі годин відеозаписів за 44 роки показали, що мавпи та люди можуть успішно спілкуватися між собою, ділитися власними думками та почуттями.