3 min read

Комп'ютерна томографія відкриває секрети фараона Тутанхамона

Комп'ютерна томографія відкриває секрети фараона Тутанхамона

Лікар Ашрам Селім завжди захоплювався історією своєї країни, але навіть не уявляв, що зможе розгадати загадку, над якою билися єгиптології протягом століття. При чому, витративши менш як 24 години.

У кінці 2005 року група радіологів за фінансової підтримки Національного географічного товариства і телевізійного каналу Discovery вивчила муміфіковані останки Тутанхамона за допомогою КТ сканування.

Комп’ютерна томографія показала, що фараон Тутанхамон страждав на клишоногість середньої тяжкості, яка була ускладнена остеонекрозом. При дослідженні виникло також ряд питань: Чому при бальзамуванні використовувалося 2 шари смоли? Як вони наносилися – через певний період або шаром за шаром? Чому в черепі була виявлена вільна кістка? Яке її походження? Чи був надвиростковий перелом лівого стегна? Коли він трапився до чи після смерті?

Через три місяці, за день до проведення наступної прес-конференції, голова верховної ради зі старовини Захі Хавасс запитав Селіма, керівника відділенні радіології в медичному центрі Каїрського університету, чи зможе він ознайомитись з результатами сканування для уточнення причин смерті. З 15 до 2 години ночі Селім вивчав знімки, написав висновок і послав його безпосередньо на початок прес-конференції.

Дослідження проводилося на 6-зрізовому комп’ютерному томографі. При скануванні Тутанхамон залишався в дерев’яному ящику. КТ сканування проводься на установках, які використовуються для живих пацієнтів, тобто облік дози опромінення проводився на основі розміру та ваги. На знімках видно, що тулуб, кінцівки і голова мумії відокремлені, а на тілі є переломи в декількох місцях.

MRI знімок мумії Тутанхамона
КТ знімок мумії Тутанхамона показав легку форму клишоногості з асептичним синдромом. Джерело: auntminnieeurope.com

Доктор Селім каже: «Більшість пошкоджень вийшло під час ексгумації. Це сталося, швидше за все, коли видаляли важку золоту маску, яка була приклеєна до мумії ».

Сканування показало мищелковий перелом стегнової кістки трохи вище коліна. Також було виявлено ще декілька переломів, які мали недавнє походження через крихкість кісток. Такий висновок був зроблений за чіткими і контрастними слідами перелому. У той же час перелом стегна мав розмиті межі. Крім того, у країв перелому помітно залишки смолянистого речовини, яке використовується при бальзамуванні.

«Все це показує, що ця травма трапилася незадовго до смерті, оскільки бальзамічна рідина зуміла просочиться безпосередньо до перелому. У ті часи не було антибіотиків і швидше за все цей перелом є причиною смерті через емболію або сепцемію».  Дослідники повністю погодилися з висновками Селіма.

Цікаво те, що коли проводили рентгенівське дослідження тіла Тутанхамона в 1972 році, а потім 1978 році, невеликий шматок кістки в черепі привів експертів до думки, що фараон помер від удару в голову. Цю теорію підтверджувала візуалізація щільного товстого шару, ознаки кровотечі. Сучасна томографія спростувала гіпотезі про вбивство. При скануванні не було виявлено слідів перелому склепіння черепа, а затемнення при рентгенівському дослідженні були викликані скупченням бальзамічний рідини. Подальші дослідження показали, що шматок кістки походив з першого хреця і потрапив всередину через підставу черепа.

«При видаленні маски використовувалася стамеска. Ми вважаємо, що хребець був зламаний і загнаний всередину черепа. Якби пошкодження були передсмертними, то кістка мала кілька шарів бальзамічний рідини».

Інша цікава деталь – череп мумії був покритий двома шарами бальзамічний рідини.

«Його голова була покрита двічі через певний проміжок часу або з різних позицій. Таке подвійне дію може бути випадковим або бальзаматори хотіли подбати про свого правителя».

У гробниці Тутанхамона в період з 1922 по 1932 рік було знайдено близько 100 тростин. Далі більше, на стіні була зображена сцена полювання на якій Тутанхамон стріляв з лука, сидячи на колісниці. Ця позиція є нехарактерною для зображення фараона. КТ відкрила і цю таємницю. При скануванні було виявлено, що фараон страждав вродженою клишоногістю середнього ступеня, яка розвинулася в підлітковому віці у васкулярний некроз з відповідною симптоматикою – періодичні болі, запалення і кульгавість.

При дослідженні ДНК мумії було виявлено, що він страждав однією з форм малярії, викликаної Plasmodium falciparum. Це захворювання могло вбити його, але тоді малярія носила епідемічний характер і вчені виключають таку можливість.

За іншими теоріями Тутанхамон страждав на фронтальну лобову епілепсію і супутній гормональний дисбаланс. Такі припущення базувалися на основі його бачення і жінкоподібна будова скелета. Травми стегна фараон міг отримати під час нападу.

«Можна припускати багато, але науковий підхід ґрунтується тільки на фактах. Ми не маємо головного мозку для підтвердження діагнозу епілепсія. Це припущення базується на подовженій формі черепа».

Додаткові докази до цієї гіпотези є жінкоподібний вид його батька, фараона Ахенатепа. Стилізовані статуї Ахенатепа зображують його з тонкою талією, великими сідницями і ногами. Для вирішення цього спору комп’ютерної томографії піддалися члени сім’ї Тутанхамона. Тривимірна реконструкція показала нормальну будову скелета.

Дейр ель Бахрі
Храм богині Хатшепсут у Дейр ель-Бахрі, в околицях Луксора (раніше Фіви). Джерело: egyptopedia.info

В даний час широкі наукові дослідження не ведуться через складну політичну ситуацію в країні. У разі нормалізації становища вчений планує приступити до вивчення мумії, яка, як припускають, належить цариці Хатшепсут. Вона зійшла на трон в 1478 році до нашої ери, успішно правила 20 років і побудувала один з найбільш відомих пам’ятником архітектури древнього Єгипту, храм в Дейр-ель-Бахрі в Фівах.

За матеріалами Аuntminnie