2 min read

Дослідники оживили нанотрубки з Трансформатором Тесла

Дослідники оживили нанотрубки з Трансформатором Тесла

Трансформатор Ніколи Тесла став чимось більшим за музейний експонат та генератор електричних розрядів: дослідники з Університету Райса (Rice University) змусили вуглецеві нанотрубки з’єднуватись між собою під дією електромагнітного поля.

Вчені вже дали ім’я новому феномену та назвали процес з’єднання вуглецевих структур у довгі ланцюги — теслафорезом.

Теслафорез
Теслафорез у дії: вуглецеві нанотрубки з’єднуються між собою під дією високочастотного електромагнітного поля. Фото: Rice University/YT

Такий контроль над самоорганізацією наноматеріалів може бути не тільки захопливим видовищем, але й корисним інструментом у регенеративній медицині. Вуглець дуже добре проводить електричний заряд, тому нанотрубки, що контрольовано зростають, можна використати у якості нервової системи. Теслафорез у перспективі може допомогти створювати будь-яку нервову тканину або складні електричні схеми без безпосереднього втручання у процес.

У опублікованій статті в журналі ACS Nano дослідники пояснюють принцип, за яким нанотрубки об’єднуються у довгі ланцюжки. Котушка Тесла генерує змінне електричне поле, яке змушує позитивні та негативні електричні заряди у нанотрубках коливатись (осциляція характеризується швидкою зміною – ред.). Інноваційність підходу полягає у здатності електромагнітного поля Котушки Тесла впливати на нанотрубки на відстані.

Нанотрубки та Теслафорез схема
Схема установки для Теслафорезу. Rice University/YT

Електричні поля раніше використовували для переміщення маленьких об’єктів, проте лише на надзвичайно короткі відстані. З теслафорезом ми отримуємо змогу значно збільшити силу поля для оперування матерією на відстані.

– розповів провідний дослідник Пол Черукурі.

Дослідники підкреслюють, що на їхніх очах зароджується “нова наука”. Вплив електромагнітного поля Котушки Тесла не обмежується лише самоорганізацією нанотрубок, адже поле може також живити створені електричні провідники. У відео під час одного з експериментів вуглецеві нанотрубки впорядковуються у коло, яке електрично з’єднує два світлодіоди, а поле Котушки Тесла живить їх.

Чому вуглецеві нанотрубки?

Дослідницький інститут в Університеті Райса має одну особливість — тут вперше запустили масове виробництво цього матеріалу, так званий процес HiPco (The high-pressure carbon monoxide), коли монооксид вуглецю утворюється під великим тиском. Однак, за словами самих дослідників, для теслафорезу можуть використовуватись різноманітні наноматеріали.

На черзі нові експерименти з більш потужними Котушками Тесла. Серед іншого, вчені планують використати декілька котушок одночасно, щоби спробувати отримати більш складні та витончені структури з наноматеріалів, які самоорганізуються у електричні кола.

Важко оцінити справжні перспективи використання такого роду технології. Маніпулювання біологічною та штучною матерією за допомогою електромагнітного поля виглядає чимось фантастичним, однак теслафорез та експерименти дослідників з Університету Райса надають переконливі докази того, що це вже реальність.