4 min read

М'ясо, вирощене з клітин: незабаром на ваших тарілках

М'ясо, вирощене з клітин: незабаром на ваших тарілках

Чи може цей рік стати тим самим моментом, коли на нашому столі замість тваринних продуктів опиниться м’ясо, вирощене в лабораторії?

Влітку 2017 року харчова компанія Just (раніше Hampton Creek) оголосила про плани вивести на ринок м’ясо, вирощене в спеціальних чашах до кінця 2018 року. У рекламному ролику компанії люди споживають нагетси, вирощені з клітин курки, яка крокує поруч, а згодом наголошують на мінімальному впливі такого продукту на навколишнє середовище.

П’ятнадцять місяців потому компанія повідомила про намір провести оплатні споживацькі тести свого продукту з курячого м’яса серед невеликої кількості ресторанів.

Це не єдина причина вважати, що цей рік може виявитися поворотним моментом у розвитку продукту. Крім того, нещодавно відбувся просто шалений вибух кількості нових компаній, які працюють над створенням комерційно життєздатних продуктів. Більшість з них розташовані в Сан-Франциско, зокрема Mission BarnsWild Type та орієнтована на тунця Finless Foods. Інші знаходяться деінде: в Ізраїлі (SuperMeat), Британії (Higher Steaks) та Нідерландах (Meatable).

Водночас, значно зросли дебати навколо правового регулювання виробництва м’яса на основі клітин. Це особливо стосується США, де урядові органи незабаром повинні вирішити, хто має контролювати правила щодо використання таких технологій – здійснити важливий крок на шляху до комерціалізації. Найцікавішим результатом на сьогодні є те, що ми також спостерігали перші організовані навали на новий сектор з боку зацікавлених груп, які намагаються поставити під сумнів переваги новоствореної галузі. Це вказує на те, що нова галузь сприймається все серйозніше.

Яка в нього назва?

Активно дискутується питання про те як саме назвати такий тип м’яса. Навіть його виробники не можуть дійти згоди. Коли у 2013 році було продегустовано перший бургер, вироблений в лабораторії, багато чого змінилося. З того часу такий тип продуктів стали називати по-різному: “культивоване м’ясо”, “чисте м’ясо” або, з останнього, – “м’ясо на основі клітин”. Дехто з інших галузей вважає, що його взагалі не потрібно називати м’ясом.

Виробники культивованого м’яса заявляють, що на смак їхня продукція практично не відрізняється від традиційних м’ясних виробів тваринного походження.

Публічні дебати щодо регулювання виробництва м’яса на основі клітин фактично почалися в лютому 2018 року, коли Асоціація худоби США звернулася до уряду з проханням обмежити терміни “м’ясо” та “яловичина” тільки продуктами, отриманими “безпосередньо від вирощених та вбитих тварин”. Це визначення навмисно виключило з переліку вирощене з клітин м’ясо та стало першим професійним нападом на новітню технологію.

Назва продукту має значення не в останню чергу тому, що два урядові органи США (Управління з питань харчових продуктів та медикаментів (FDA), а також Міністерство сільського господарства (USDA)) дискутують щодо того, хто має контролювати м’ясо на основі клітин. Причому обидві сторони заявляють про своє право взяти це питання під свою інспекцію. На нещодавній саміт представників обох організацій більшість учасників погодились, що кожна з установ матиме свою юрисдикцію, однак дебати перейшли до питання повноважень.

Під час процесу консультацій з громадськістю такі групи, як стартап Memphis Meats, стверджували, що їхня продукція вже вважалася “легальним м’ясом” і має бути відома як така. Компанії вважають, що визначення їхньої продукції як м’яса є вкрай важливим для забезпечення її екологічної та етичної перспективи. Якби воно називалось саме так, а не “спеціалізований веганський продукт”, це мотивувало б значно більшу кількість людей до переходу від традиційного м’яса. Заперечення “м’ясості” могло б спростувати його потенційний успіх. Фермери, тим часом, оскаржили фразу “чисте м’ясо” для опису продукту, оскільки воно передбачає, що м’ясо від худоби є нечистим.

Але в серпні Memphis Meats та Північноамериканський інститут м’яса здійснили примирення в спільному листі до президента США Дональда Трампа, закликаючи USDA та FDA взятися за спільні дії та запровадити термін “м’ясо на основі клітин” для єдиного опису продукту. У вересні близько 20 стартап-компаній погодилися прийняти таку назву як бажану й створити торгову асоціацію.

Другий організований удар по сектору також припав на літо, коли “Friends of the Earth” опублікували доповідь, що ставить під сумнів екологічні дані про м’ясо на основі клітин, зазначивши, що твердження про те, що воно є більш екологічним, не були доведені. Протягом деякого часу відомо, що організація має певний скептицизм щодо технології. Проте такий прояв свідчить про серйозність технології та це стимулює винахідників.

Всупереч суперечкам, прихильники м’яса на основі клітин працюють у доброму гуморі. Нові компанії створюються чи не щомісяця, а наявні фірми розширюються. Mosa Meats, наприклад, нещодавно оголосили про нове фінансування та плани на пілотну “м’ясну пивоварню“. Потенціал нового м’яса обговорюється як урядами, так і харчовими підприємствами, у тому числі в останньому звіті Міжурядової групи ООН з питань змін клімату (МГЕЗК).

Однак, як ми з колегами зауважували, перед нами залишається чимало технічних та політичних викликів. І, як показав 2018 рік, серйозність, з якою сприймається м’ясо на основі клітин, може призвести до більш цілеспрямованих навал на технологію. Така ситуація може виникнути у випадку, якщо венчурне фінансування для деяких компаній почне знижуватись, і деякі з компаній першої хвилі можуть просто піти з ринку.

Сектор повинен бути пристосований до цих задач. Цілком імовірно, що за останні п’ять років з’явилася нова фуд-тек спільнота, тож незабаром ми можемо побачити цілеспрямованих людей, які святкує свій важко здобутий успіх – закінчує історію з довготривалими суперечками.

Science Ukraine має ексклюзивний дозвіл автора на переклад, передрук матеріалу не дозволяється. Ця стаття була вперше опублікована у виданні The Conversation з ліцензією Creative Commons. Переглянути оригінальну статтю можна за посиланням.