2 min read

Гігантський уламок льодовика Ларсен C продовжує дрейф у море

Гігантський уламок льодовика Ларсен C продовжує дрейф у море

Антарктичний айсберг A68 вагою 1,1 трильйона тонн продовжує повільний дрейф у Південний океан, відкриваючи екологам невідому екосистему на морському дні.

A68 відколовся від шельфового льодовика Ларсен С у липні минулого року. Масивний пласт льоду площею 5 800 кв. км пішов у вільний дрейф водами Південного океану після критичного поширення розламу на льодовику, який вчені спостерігали у попередні роки. Зрештою, Ларсен C втратив 12% своєї площі та створив один з найбільших зареєстрованих айсбергів в історії людства.

Айсберг А68 за розмірами поступається лише B15, площа якого сягнула 11 000 кв. км. Останній з’явився в результаті тріщини на шельфовому льодовику Росса у 2000 році, проте вже незабаром розламався на менші частині.

Шельфові льодовики Антарктики. Diti Torterat/Wikipedia (CC BY 2.0) | Science Ukraine

На знімках супутника Sentinel-3 Європейського космічного агентства (ЄКА) від 6 січня 2018 року видно, що A68 все ще цілий, однак на його поверхні з’явилися множинні тріщини.

Айсберг А68
Знімок айсберга А68 від 6 січня 2018 року, зроблений супутником ЄКА Sentinel-3. Copernicus ESA Earth Observations

У лютому до шельфового льодовика Ларсен C має попрямувати дослідницька команда Британської служби з вивчення Антарктики (BAS). Команда дослідників під керівництвом морського біолога Кетрін Лінз збирається скористатися шансом та вивчити морське дно, яке звільнив А68, доки екосистема ще не зазнала значних змін. Науковці вивчатимуть солоність та температуру води, а також живих істот, які вибрали для життя темні води під шельфовим льодовиком.

Скільки ще часу буде дрейфувати А68, перш ніж він розламається на частини невідомо. Дослідники зазначають, що його дрейф ніяк не позначився ні рівні світового океану, оскільки шельфові льодовики вже знаходяться у морі та витісняють певний об’єм води.