2 min read

На антарктичному льодовику Ларсен C продовжує збільшуватись розлам

На антарктичному льодовику Ларсен C продовжує збільшуватись розлам

На Антарктиду насунулась зима, а разом з нею темрява та холод, притаманні найпівденнішій частині світу. Однак на одному з шельфових льодовиків Антарктичного півострова продовжує збільшуватись розлам.

Ларсен С залишається останньою та найбільшою частиною шельфового льодовика Ларсена, який почав активно руйнуватися у середині 90-х років. Через глобальне потепління він вже втратив дві менші свої частини: Ларсен A (1995 р.) та Ларсен B (2002 р.).

Тріщина на шельфовому льодовику Ларсен C утворила нову гілку назустріч океану. Це відбулось наприкінці квітня. Project MIDAS

Цей льодовик існував впродовж десяти тисяч років, проте тепер йому загрожує незворотне знищення.

Нова тріщина

Вчені зафіксували розлам на льодовику Ларсен C у 2010 році. Вже у січні він сягнув довжини у 160 км, простягаючись вздовж узбережжя Антарктичного півострова та моря Ведделла. Перші суттєві зміни після цього помітили британські дослідники з проекту MIDAS, які займались спостереженням за шельфовим льодовиком. Згодом, з’явилось майже 10 км продовження тріщини, яка почала загрожувати розділити нестабільний льодовик.

Очікується, що тріщина незабаром з’єднається з морем, відокремивши ділянку Ларсена C з площею понад 5000 кв. км. Практично 10% шельфового льодовика Ларсен C опиняться в океані. Оскільки шельфова частина льодовика вже “плаває” в океані, його зсув не викличе підняття рівня океану. Однак це може значно вплинути на динаміку льодовика та прискорити його повну загибель. Подібне вже трапилось з Ларсеном A та Ларсеном B.

Шельфові льодовики Антарктики. Diti Torterat/Wikipedia (CC BY 2.0) | Science Ukraine

Шельфовий льодовик Ларсена розташований у північній частині Антарктичного півострова (з іншого боку, на острові Галіндез, знаходиться єдина українська антарктична дослідна станція “Академік Вернадський“). Перш ніж над Антарктидою “загоїлась” озонова діра, середня температура у цьому регіоні піднялась на 5 градусів за Фаренгейтом. Через це вчені вбачають головну роль теплого повітря та води океану у катастрофічних змінах льодовикового покрову.

Вчені поки що не мають точних даних, коли саме Ларсен C розділиться навпіл, однак нова гілка розламу демонструє ознаки розвитку нової нестабільності. Відгалуження сформувалось приблизно за останній тиждень в умовах холодного сезону, що вказує не непередбачуваність процесів всередині льодовика.

Розлам на шельфовому льодовику Ларсен C. Відео: British Antarctic Survey (BAS)

Зараз головний розлам має ширину 457 метрів та продовжує розширюватись приблизно на 90 см щодня.

Шельфові льодовики Антарктики

Інші шельфові льодовики також знаходяться під загрозою нестабільності через тепле повітря та океан, який підігріває, здебільшого, парниковий ефект. Шельфові льодовики простягаються у води Південного океану та, водночас, стримують неймовірну кількість льоду, що вкриває антарктичний континент. Якщо ми втратимо і їх, це значно пришвидшить сповзання льодовиків Антарктики, а разом з тим спричинить критичне підвищення рівня світового океану.

Вчені також попереджають, що танення у Західній Антарктиці може бути неможливо зупинити. Якщо увесь континентальний лід у цьому регіоні розтане, рівень океану підніметься майже на 4 метри.

Інші дослідження говорять про значне сезонне танення в інших регіонах Антарктики. Зараз у теплу пору року на льодяному континенті можна побачити водоспади шириною до 120 м та дренажні потоки талої води, які розрізають льодовики з середини.

Водоспад на шельфовому льодовику Нансена має ширину 120 м. WON SANG LEE/KOREA POLAR RESEARCH INSTITUTE

Схоже, тріщина на Ларсен C лише вказує на глибші проблеми. Дослідження науковців з різних країн світу показують, що ми маємо справу з глобальними змінами, які відбуваються по всій території Антарктики.