2 min read

Відкрито новий механізм подовження життя

Відкрито новий механізм подовження життя

Вчені відкрили клітинні шляхи, що дозволяють збільшити тривалість життя на 500 відсотків. Поки що це стосується одного виду – круглого черв’яка.

Першими цю особливість відкрила група дослідників із лабораторії Mount Desert Island Biological Laboratory, Інституту дослідження старіння Бака та Нанкінського університету. Всі деталі дослідження можна прочитати у науковій статті в журналі Cell Reports.

Маленьку нематоду – круглого черв’яка виду Caenorhabditis elegans – часто використовують при дослідженнях механізмів старіння. Круглі черви Caenorhabditis elegans стали чудовим модельним організмом, оскільки нас з ними споріднює немала кількість генів та клітинних процесів. До того ж, живуть ці істоти всього декілька тижнів, через що дуже зручно вивчати тривалість їхнього життя та відзначати будь-які зміни.

У попередніх експериментах дослідникам вже вдавалося отримати позитивні результати: шляхом використання спеціальних препаратів чи генної інженерії подовжити життя хробаків на 50-100%. Проте у новому дослідженні були отримані результати, на які не сподівалися і самі експериментатори.

Незвична математика

Команда вчених за допомогою генної інженерії одночасно внесла зміни у клітинні сигнальні шляхи інсуліну (IIS) та TOR. Оскільки зміна IIS шляху дозволяє збільшити тривалість життя на 100%, а редагування шляху TOR може додати ще 30%, то вчені цілком логічно сподівалися, що піддослідні черви зможуть жити на 130% довше. Однак, тривалість життя нематод збільшилася на 500%.

Досі нікому не вдалося виявити якийсь певний ген, що відповідає за довголіття, і це дослідження може все пояснити. Цілком ймовірно, що його і не існує, а за таємницею довгого життя стоїть саме взаємодія різних факторів.

“Це синергічне вдосконалення дійсно незвичне”,

– каже Джарод Роллінс, головний автор наукової статті.

“Ефект, наче один плюс один дорівнює не два, а як – один плюс один дорівнює п’ять. Наші результати показують, що у природі нічого не існує відокремлено; щоб розробити найефективніші засоби проти старіння, ми повинні дивитися на цілу мережу, що забезпечує довголіття, а не на окремі шляхи”.

Комбінована терапія старіння

Якщо цей процес можна перенести з аналогічним успіхом на людину, у нас з’явився б шанс жити до 400-500 років. Однак на цьому етапі вчені не беруться робити висновки, що на людях це спрацює так само добре.

Можливо, хоча б частково “провести” старіння дозволить комбінована терапія, коли на кожний відповідний механізм впливатимуть різним шляхом. Зараз схожим чином лікують рак чи ВІЛ, каже один з авторів, Панкай Капахі з Інституту Бака.

“Попри відкриття в C. elegans клітинних шляхів, що регулюють старіння, було незрозуміло, як ці шляхи взаємодіють “,

– зазначив Герман Халлер, доктор медичних наук, президент біологічної лабораторії MDI.

“Допомагаючи схарактеризувати ці взаємодії, наші вчені прокладають шлях для вкрай необхідних методів терапії, щоб збільшити тривалість здорового життя населення, що швидко старіє”.

Команда Роллінса планує зосередити увагу на ролі мітохондрій у процесах клітинного старіння. Можливо, незабаром ми зробимо ще один крок до терапії, яка змінить наше уявлення про старіння.

Cell Reports (2019), doi: 10.1016/j.celrep.2019.06.078