3 min read

Орбіту апарата вперше змінили за допомогою сонячного вітрила

Орбіту апарата вперше змінили за допомогою сонячного вітрила

25 червня 2019 року на орбіту Землі було виведено космічний апарат LightSail 2. Призначення цього апарату – відпрацювання маневрів у космосі за допомогою сонячного вітрила. Цей експеримент є новим кроком на шляху створення нових технологій руху у космосі.

Коли розумні хлопці та дівчата збираються разом

Певно кожен науковий ентузіаст, або просто ґік, хоча б раз мріяв про те, щоб ось ці усі “розумні хлопці та дівчата з NASA” зібрались разом та зробили фантастику реальністю. На превеликий жаль, більшість таких хлопців та дівчат зайняті тим, що знаходять корисне застосування для чиєїсь мрії, запускаючи у космос телевізійні супутники. Чи шукають, як ще розповісти масовому споживачу, навіщо йому потрібна наука.

Карл Саган, Брюс Мюррей та Луїс Фрідман, засновники “Планетарного товариства” під час підписання паперів зі створення організації. Четверта людина – Гаррі Ешмор, радник групи, який дуже допомагав у заснуванні Товариства. Ешмор був журналістом та лідером руху «Громадянські права» в 1960-х і 70-х роках.

Однак був на землі один мрійник, якому вдалося збудувати дійсно велику організацію, що на некомерційній основі не тільки популяризує освоєння космосу, але і займається  розв’язанням деяких практичних питань, до яких в інших не доходять руки. Мова йде про астронома та письменника Карла Сагана та засноване ним у 1980 році Планетарне товариство. Ця організація зараз об’єднує понад 60 000 членів, серед яких можна зустріти Ніла Деграсса Тайсона та База Олдріна.

Сонячне вітрило

Одним із численних проєктів Планетарного товариства є розробка дієвого способу пересування у міжпланетному просторі за допомогою «сонячного вітрила». У теорії все виглядає просто: натягаєте дуже тонку плівку великої площі і потік фотонів від Сонця неперервно розганяє невеликий космічний корабель, принаймні, поки цей потік лишається достатньо сильним.

На практиці ж проблеми з правильним розкладанням та керуванням таким вітрилом виявилися настільки серйозними, що досі у космічній галузі було практично реалізовано усього декілька проєктів, але й ті – з достатньо сумнівною ефективністю. І лідером тут є саме Планетарне товариство. У 2015 році воно вже виводило на орбіту свій супутник LightSail-1, але тоді технічні негаразди дозволили лише продемонструвати, що вітрило дійсно працює.

Розгортання сонячного вітрила Lightsail-2 23 липня.

Але космічний апарат LightSail-2, запущений 25 червня 2019 року, претендує на щось більше. Цей апарат вагою усього у 5 кілограмів знаходиться на орбіті вже близько місяця. За цей час команда проєкту переконалася, що обладнання апарату повністю функціональне, і він вийшов на достатньо високу орбіту над Землею. 23 липня було вперше розгорнуто сонячне  вітрило. За його допомогою вдалося здійснити  перші найпростіші керовані маневри на орбіті.

Новий рушій для надмалих апаратів?

Вперше в історії без застосування реактивної тяги було суттєво змінено висоту перигею та апогею космічного апарату. Реактивні двигуни також використовувалися, але лише для того, аби повертати апарат вітрилом до Сонця, яке й надає йому додатковий імпульс.  Завдяки цьому інженерам вдалось змінювати орбіту апарата над Землею.

Зміна орбіти космічного апарата LightSail-2 за допомогою вітрила та сонячного вітру (не в масштабі). Джерело: The planetary society.

Звичайно, що сонячні вітрила наврядчи будуть застосовуватися у пілотованих місіях до інших планет. Для цього їм необхідно мати площу, яка дорівнює площі деяких міст. А ось для невеликих супутників класу CubeSat вони можуть у майбутньому стати основним засобом для корекцій орбіт. Це допоможе відкинути необхідність тримати на борту велику кількість палива і подовжить термін служби цих апаратів.

Принаймні на це сподіваються у Планетарному співтоваристві, продовжуючи експериментувати з першим сонячним вітрильником, з яким вперше вдалося налагодити чітке і довготривале керування.

Інколи зібратися разом і вирішити проблему таки вдається…

The Planetary Society (2019).