3 min read

Як захиститися від блискавки: наукові поради

Як захиститися від блискавки: наукові поради

Кожного року грозові розряди призводять до смерті декількох людей в Україні. Ця цифра може бути незначною у порівнянні з кількістю жертв на дорозі, проте навіть у таких випадках хотілося б запобігти трагедіям. З цієї статті ви отримаєте знання та поради, як захистити себе та своїх рідних від блискавки у повсякденному житті.

Найголовніша річ, яку треба пам’ятати у випадках грози, це те, що назовні не існує безпечного укриття від блискавки. Коли ви чуєте перші звуки від грози на небі, слід негайно знайти укриття у “безпечній” будівлі чи автівці.

“Безпечною” будівлею можна вважати таку, що має чотири стіни, підлогу, сантехніку чи електричну проводку. Що ж стосується авто, воно обов’язково має бути з металевим верхом.

Зверніть увагу, прикладами будівель або споруд, які не забезпечать захист від ударів блискавки, є автомобільні паркування, відкриті гаражі, навіси, сараї, теплиці, зупинки громадського транспорту, пляжні навіси та павільйони чи намети.

Коли ви дістались безпечного укриття у будівлі чи авто, необхідно залишатись всередині ще протягом 30 хвилин після останнього розряду, що ви почуєте.

Безпека під час грози в будинку

Нам здається, що досить легко захиститися від блискавки та дощу під карнизом будинку або всередині нього. Однак, коли електричний струм від блискавки протікає через об’єкт, більша його частина проходить по поверхні, і лише незначна – через основу. Це явище отримало назву “скін-ефект“. Це означає, що зовнішні стіни та карнизи можуть створювати серйозну загрозу.

Коли ви дістанетесь “безпечної” будівлі, уникайте ван, душових кабінок, раковин, трубопроводів та електричного обладнання. Не користуйтесь електричним обладнанням, телефоном та не торкайтесь нічого металевого.

Залишайтесь у будівлі щонайменше пів години після останніх відголосків грози.

Захист у авто чи потягах (трамваях)

Так, авто чи трамвай захистять вас від несподіваної блискавки. Металевий корпус є провідником, тому він заземлює електричний розряд.

Однак, коли ви ведете авто, удар блискавки може повністю вас дезорієнтувати через спалах та шум, тому слід зупинитися та дочекатися, поки гроза не вщухне.

Дерева – погане та небезпечне укриття

Високі дерева можуть стати прихистком від дощу, але аж ніяк не від блискавки. Скін-ефект або ефект поверхневого витіснення високочастотних струмів, означає, що людині небезпечно знаходитись поряд зі стовбуром дерева.

Через це треба завжди обходити дерева під час грози. Окрім того, що вологі та високі дерева є ідеальним провідником для блискавки, дерева також часто мають розгалужене коріння, яке розходиться по колу. Тому струм від блискавки може пройти по корінню та створити напругу у декількох метрах від дерева.

Пляж або озеро

Якщо гроза застала вас на пляжі чи біля озера, необхідно повернутися до автомобіля та перечекати негоду. Не повертайтеся до води впродовж 30 хвилин після останнього відлуння грози.

Якщо ви рибалите на човні на воді, поверніться на берег одразу, як почуєте грозу. Прив’яжіть човен та знайдіть “безпечну” будівлю чи авто. Якщо у вас маленький човен без даху, а до берега плисти далеко, скиньте якір та максимально присуньтесь до підлоги.

Якщо ж вам пощастило мати човен або катер з обладнаною кабіною, перейдіть у неї та закрийтесь всередині. Не користуйтесь радіостанцією, якщо немає екстреної необхідності та уникайте металевих предметів.

Велосипед або мотоцикл

Перш ніж виїхати на прогулянку, перевірте прогноз погоди на предмет грози. Якщо є ймовірність її виникнення, не їдьте. Якщо гроза застала вас у дорозі, з’їдьте на узбіччя та швидше знайдіть укриття у “безпечній” будівлі.

Пам’ятайте, свою активність на відкритому просторі завжди можна відкласти на наступний день. Під час грози завжди існує загроза удару блискавкою, тому не варто бути легковажними. Користуйтесь правилами.

Дивіться такожТест: який з мене електрик