3 min read

Чутки підтверджуються: у LIGO анонсували нове гравітаційне відкриття

Чутки підтверджуються: у LIGO анонсували нове гравітаційне відкриття

Прийшов час триматися за крісла та не спускати очей з нових повідомлень проекту LIGO, оскільки дослідники щойно повідомили про завершення другої серії гравітаційних спостережень. Якщо чутки підтвердяться, ми можемо дізнатись про нове потужне джерело бриж простору-часу, проте цього разу дещо іншої природи.

На даний момент можна лише спекулювати на тему, що саме знайшлось у масиві даних, які отримали дві обсерваторії гравітаційних коливань LIGO та VIRGO під час другої серії спостережень, яка тривала з листопада 2016 року. Однак чимало повідомлень у мережі вказують на те, що науковці зафіксували нове джерело гравітаційних хвиль – зіткнення двох нейтронних зір.

Саме зараз космічний телескоп Габбл та інші обсерваторії можуть перевіряти нове можливе відкриття, яке у випадку підтвердження здатне неймовірно розширити наш світогляд та розуміння драматичних подій, які відбуваються у нашому Всесвіті.

LIGO, VIRGO та Габбл?

Нагадаємо, що 11 лютого 2016 року фізики з проекту LIGO повідомили про першу в історії людства реєстрацію гравітаційних хвиль на Землі. Це стало першим підтвердженням одного з положень Загальної теорії відносності через 100 років після припущення про їх існування Айнштайном.

За цей час дослідники повідомляли про ще два випадки реєстрації гравітаційних хвиль з високою надійністю результатів, і джерелами в обох випадках були чорні діри.

На початку серпня до американської обсерваторії LIGO приєднався європейський комплекс VIRGO, дозволивши науковцям значно підвищити чутливість своїх інструментів та швидше перевіряти результати. Загалом, вони створюють детектор гравітаційних хвиль планетарного масштабу, так само, яке це зробили з Телескопом Горизонту Подій.

Новий детектор гравітаційних хвиль Advanced LIGO планується розмістити у космосі. Це дозволить реєструвати коливання простору-часу з джерелом на відстані сотень мільйонів світлових років. LIGO Collaboration /Amber Stuver / Richard Powell / Atlas of the Universe

Але повернемось до спекуляцій. Першим не втримався та поліз поперед батька у пекло астрофізик Техаського університету Крейг Віллер. 16 серпня він написав у Twitter: “чутки про хвилююче відкриття нового джерела у LIGO”.

Далі Віллер згадав про цікаве джерело з оптичною частиною. Оскільки чорні діри поглинають світло та не мають оптичного сигналу, це наштовхнуло публіку на думку про нейтронні зорі. Нейтронні зорі також можуть зіштовхуватись, викликаючи надзвичайно потужну енергетичну хвилю та … гравітаційні хвилі.

Зіткнення та злиття двох нейтронних зір. NASA Goddard

Якщо це виявиться правдою, ми вперше зможемо подивитись на джерело коливань тканини простору-часу за допомогою оптичного телескопа. А дані з лазерних інтерферометрів на Землі лише підтвердять те, що ці дві нейтронні зорі дійсно спричинили хаос у космосі.

Зіткнення та злиття нейтронних зірок
Зіткнення та злиття нейтронних зір спричиняє короткий імпульс енергії, який за потужністю переважає потужність усіх зір у галактиці. Цього достатньо, щоби змусити сам простір коливатись та розповсюджувати гравітаційні хвилі. Джерело: NASA

За декілька днів команда космічного телескопа Габбл спрямувала оптику на зоряний кластер NGC-5139-H,  де були помічені дві нейтронні зорі. За словами Міка МакКіннона з New Scientist, астрономи незабаром видалили опубліковані фото цього об’єкта, а Уиллер вибачився за свій передчасний твіт.

Анонс LIGO/VIRGO

На щастя, дослідники невідкладно повідомили про своє відкриття, щойно 25 серпня була офіційна завершена друга серія спостережень “O2”.

“Деякі перспективні кандидати на гравітаційні хвилі були виявлені одночасно у даних з LIGO та VIRGO під час попереднього аналізу, і ми поширили цю інформацію серед наших колег астрономів.”

повідомили у LIGO та VIRGO.

“Ми старанно працюємо над тим, щоби впевнитися, що наші кандидати – це підтверджені гравітаційно-хвильові події, і нам знадобиться деякий час, щоби встановити довірчий рівень, який би дозволив нам представити ці результати науковому товариству та широкій публіці.”

Ми живемо у дивовижний час, коли народжується новий вид астрономії, побудований на спостереженнях за гравітаційними хвилями, а не лише світлом. Це означає, що попереду на нас чекають унікальні відкриття бінарних нейтронних зір, які можна буде не тільки побачити, але й “відчути” за допомогою гравітаційних хвиль та інтерферометрів. І дуже імовірно, – одне з таких відкриттів вже сталося.