2 min read

Місяць може бути повним води - дослідження

Місяць може бути повним води - дослідження

Вулканічні сліди на поверхні Місяця свідчать про присутність значної кількості води всередині супутника Землі. Вчені з Браунського університету вивчили пірокластичну породу на поверхні, яка імовірно виникла під час великих вулканічних вивержень на Місяці. У дослідженні, яке було опубліковане сьогодні у журналі Nature Geoscience, вони зазначили, що магма потрапила на поверхню з середини космічного тіла.

Попередні дослідження фіксували сліди води у затемнених регіонах на полюсах Місяця. На думку провідного дослідника та геолога Ральфа Мілікена, вода на полюсах радше є результатом взаємодії водню з сонячним вітром. Нове дослідження стверджує, що набагато більше води приховано у місячній мантії.

Пірокластичні поклади на Місяці. Кольорові ділянки вказують на підвищений вміст води відносно інших зон. Джерело: Milliken lab/Brown University

“Ми спостерігаємо воду у покладах, які сьогодні знаходяться на поверхні, але ці поклади походять з магми, яка спочатку прийшла з глибин Місяця.”

– розповів Мілікен.

Місячна вода на Аполлоні-15

Протягом років вчені припускали існування всередині Місяця значних запасів води та інших летючих сполук. Ситуація змінилась у 2008 році, коли група геологів зафіксувала сліди води у зразках вулканічного скла, яке було доставлене на Землю місячними місіями Аполлон-15 та 17.

У 2011 році чергове дослідження показало, що ці крихітні кришталеві утворення містять майже таку ж кількість води, що й базальти на Землі. Цей факт підтримав теорію, яка говорила про те, що місячна мантія, принаймні її частина, мала такий самий вміст води, що й мантія на Землі.

Цього разу дослідники використали спектрометри штучного супутника, щоби проаналізувати світло, яке відбивалось від місячної поверхні. Довжина хвиль, які були поглинені або відбиті поверхнею, вказала їм на мінерали та сполуки у цих зонах.

Дослідники зафіксували сліди води майже у всіх пірокластичних покладах, які раніше були позначені на поверхні Місяця, включно з тими, де були взяті зразки місіями Аполлон-15 та 17.

Історія формування Місяця

Якщо припустити наявність значної кількості води всередині супутника Землі, це може змусити вчених переглянути погляди на формування Місяця. Сучасна теорія вважає, що Місяць утворився в результаті зіткнення Землі з іншим космічним об’єктом розміром з Марс. Уламки від цього зіткнення з часом вийшли на орбіту та сформували супутник Землі.

Однією з причин, чому науковці вважали Місяць всередині позбавленим води є факт, що необхідний для утворення води водень просто не міг “пережити” апокаліптичне зіткнення, яке породило Місяць на ранній стадії розвитку Сонячної системи.

“Збільшення свідчень наявності води всередині Місяця говорить про те, що вода якось збереглась, або вона була незабаром принесена після ударів астероїдів та комет, перш ніж Місяць остаточно затвердів.”

– стверджує співавтор дослідження Лі Шуай –

“Точне походження внутрішньої води на Місяці залишається великим питанням.”

Відкриття вчених здатне вплинути на подальше дослідження поверхні Місяця. На їхню думку, хоча вміст води у вулканічних покладах невеликий, вода може бути вилучена на значній території розповсюдження.