8 min read

Люди все ще еволюціонують, але у що?

Люди все ще еволюціонують, але у що?

Гарвардський економіст наводить докази на користь того, що люди продовжують еволюціонувати, а генетики прогнозують новий вигляд людства через 200 тисяч років.

У своєму дослідженні, результати якого були опубліковані у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, економіст Джонатан Бічем (Jonathan Beauchamp) охопив 20 000 американців, народжених з 1931 по 1953 рр. Бічем взяв до уваги такі фактори як кількість дітей, індекс маси тіла, шизофренію, вік початку менструації та рівень освіти. Група була обрана невипадково, адже усі люди вже вийшли з репродуктивного віку, тому для них було досить просто розрахувати показник репродуктивного успіху.

Бічем знайшов докази еволюції за двома напрямками — незначне збільшення віку першої менструації та зменшення показника репродуктивного успіху у людей з вищою освітою. Тобто люди з низькою освітою частіше створювали родини та мали більше дітей, таким чином вони отримували генетичну перевагу.

Еволюція вирішує все

Серед наукової спільноти поширеною залишається думка, що не дивлячись на активну еволюцію, людство створило чимало бар’єрів на її шляху. Сучасна медицина рятує життя тим, хто ще кілька десятиліть тому помер би природною смертю, а штучне запліднення допомагає парам з вищою освітою, навіть у похилому віці, завести дітей.

Коли ми думаємо про еволюцію людини, то повертаємось на десятки тисяч років у минуле, коли у дикому світі панував природний відбір. Тоді середня тривалість життя людини складала 16-18 років, а ті, хто досягнув 30 років могли по праву вважатися старійшинами. За відсутності антибіотиків у тропічному кліматі будь-яка подряпина могла стати причиною зараження крові та смерті. Один хибний крок, — і ви на узбіччі еволюції, скинуті у прірву природним відбором.

Зрештою, дослідники зазначають, що навіть індустріалізація та розвиток медицини не зупинили еволюцію нашого виду. За деякими даними, за останні 10 тисяч років швидкість мутацій у людському геномі збільшилась у 100 разів. І якщо ви запитаєте, що за темна енергія надає такого прискорення мутаціям у нашому геномі, відповідь — віруси. Ми ще повернемось до цих дивних створінь з минулого планети, а поки що розглянемо 5 фактів, які демонструють, що еволюція людини йде повним ходом.

1. Дорослі люди перетравлюють молоко

Раніше лише немовлята, які пили грудне молоко, мали здатність перетравлювати лактозу. Коли дитина зростала, вмонтований механізм вимикав цей ген, але коли ми навчилися утримувати свійську худобу та корів, здатність пити молоко стала еволюційною перевагою. Люди, які навчилися переробляти лактозу мали особливу генетичну мутацію, і з нею вони ефективніше передавали свої гени нащадкам. Дослідження 2006 року підтверджує факт, що здатність сприймати лактозу почала розвиватися ще 3000 років тому у Східній Африці. Сьогодні 95% населення Північної Європи має цю генетичну мутацію та спокійно п’є молоко. Хоча не важко знайти й тих, для кого молоко — “заборонений” продукт.

2. Зуби мудрості стали зайвими

person human male

Історія “мудрих” зубів знову веде нас до пращурів. Вони мали значно більші щелепи та кепську дієту з коріння, горіхів та листя. Їхні зуби піддавалися справжнім випробуванням: нелегко обгризати кістки з сирим м’ясом мамонта та висмоктувати кістковий мозок, га? Тоді еволюція подарувала третю групу корінних зубів, таку собі запаску на випадок втрати основних. Наша сучасна дієта набагато “м’якіша”, ми їмо менше, адже маємо змогу залишити їжу у холодильнику на потім. Через це наші щелепи зменшились у розмірах, а рятівні зуби “мудрості” випадають так і не виконавши своєї місії. Їм просто не вистачає місця.

За деякими даними, майже 35% населення планети вже не мали зубів мудрості при народженні. Вчені вважають, що зовсім скоро цей рудимент зникне назавжди.

3. Ми розробляємо зброю проти захворювань

alzheimergenes

Перегони озброєнь не припиняються й всередині нас самих. У 2007 році група дослідників у пошуках слідів сучасної еволюції знайшла 1800 генів, які стали проявляти себе у геномі лише у останні 40 тисяч років. Більшість з них призначені для боротьби з різними захворюваннями, такими як малярія. Іншим еволюційним тригером стали міста, де населення набуло генетичних варіацій, які дозволили протистояти туберкульозу та проказі.

4. Зменшення мозку

Це ще не означає, що ми перетворимось на овочі, хоча цю ідею підтримують окремі вчені. За останні 30 тисяч років наш мозок зменшився з 1500 до 1350 кубічних сантиметрів. Ми втратили значний шматок мізків, розміром з тенісний м’яч, однак це також можна пояснити еволюцією. З одного боку, ми почали жити у групах, а потім створили суспільство, де відповідальність окремих людей за виживання зменшилась. Цілком можливо, що колективна безпека звела нанівець антропологічну кореляцію між ділянками, що відповідають за виживання, та інтелектом.

Oase 2 Homo Sapiens
Череп кроманьйонця з печери Пештера-ку-Оасе, Румунія. Джерело: David H. Koch Hall of Human Origins, Smithsonian Natural History Museum

Інша група вчених вважає, що зменшення мозку людини свідчить про підвищення його ефективності. Коли мозок стискається, він змінює структуру, щоби працювати швидше, та водночас займає менше місця у кімнаті. Якщо ви вірите у позитивізм, тоді гадайте, що ми еволюціонуємо у блискавичних інтелектуалів. Тоді варто відмовитись від образу інопланетян з величезними головами, наче роздутий мозок є характеристикою надзвичайного інтелекту.

Протягом десятків тисяч років наш мозок зменшувався, але разом з тим наш геном накопичував численні генні мутації, які були необхідні для адаптації. Ці мутації забезпечили розвиток мозку та трансформацію системи нейтротрансмітерів, відповідальну за “швидкодію комп’ютера”.

5. Блакитні очі мутантів

блакитні очі

Усі наші пращури мали карі очі до одного дня. Приблизно 10 000 років тому у людини, яка мешкала біля Чорного моря виникла генетична мутація, що призвела до зміни кольору її очей на блакитний. Вчені досі ламають голови, намагаючись зрозуміти причини особливої стійкості цієї мутації, проте здогадки вказують на практичну роль цього явища. 2007 року група дослідників на чолі з професором Бруно Лаєнгом пояснила це наступним чином:

Еволюційно на чоловіків покладений значний тиск, який змушує не витрачати батьківську турботу на дітей від інших чоловіків.

Біологічно парі з блакитними очима практично неможливо народити дитину з карими очима. Це могло привернути увагу наших пращурів як індикатор вірності — якщо у вас та вашої жінки блакитні очі, а дитина народилася з темними зіницями, тоді…усім начуватись. Можна тільки уявити, якими були подружні чвари у залізну добу.

Результати експерименту Лаєнга та його команди показали, що студенти з блакитними очима віддавали перевагу дівчатам з такою ж мутацією, вбачаючи їх більш привабливими. У той же час дівчата та хлопці з карими очима не показали особливо виражених вподобань.

Рушійна сила еволюції

Науці давно відомо, що головним чинником еволюції є споконвічна боротьба з небажаними організмами та патогенами. У новому дослідженні вчені вперше змогли дослідти ці зв’язки з-поміж різних видів та їхніх геномів.

Опрацювавши великий об’єм даних, вони встановили, що 30% усіх протеїнових адаптацій з моменту відокремлення пращура людини та шимпанзе відбулися під дією вірусів.

Що далі?

Виходячи з того, як ми змінювались останні 30 000 років, можна певно простежити, як еволюція буде формувати людство у майбутньому. Дещо ми продовжимо втрачати, зокрема волосся, а щелепа та зуби продовжать зменшуватися. Разом з тим, наші голови також можуть стати меншими. Але у 21 сторіччі з’являються й інші фактори впливу, зокрема технології та глобалізація, які також беруть участь у еволюційній грі. Тож, як ми будемо виглядати через якихось тисячу років?

Люди чи біороботи

Ми вже почали використовувати технології, щоби покращити власне тіло. Дехто вимушений це робити через втрату кінцівок та відмову органів, їм на допомогу приходять сучасні роботизовані системи, якими можна керувати власними нервовими імпульсами або мозковими хвилями. Дуже ймовірно, що вже за 100 років ви не знайдете серед перехожих людину похилого віку, яка не буде мати інтегровані технології у власному тілі.

робо рука

Вже цього року у Швейцарії пройдуть перші кібернетичні ігри для людей з електричними механізмами замість кінцівок. Такий Кібертлон має шанси стати заміною звичним Олімпійським іграм у не такому далекому майбутньому.

Моноетнічна зовнішність

Глобалізація та підвищена мобільність населення планети з новими транспортними технологіями поступово зітруть кордони. Звісно це може не зачепити ізольовані держави, але для більшості світу це неминуче. Тому для вас не стане несподіванкою факт, що люди еволюціонують у один етнічно однорідний вид зі змішаною культурою.

моно-етнічність

Якщо вам подобається сучасне різноманіття, не засмучуйтесь — гарна новина полягає у тому, що расизм зникне з порядку денного. Принаймні, якщо люди не вигадають щось нове для взаємної дискримінації.

Прощавай імунна система

Організм завжди прагне до збалансованості та енергетичної економії, він виробляє стільки тепла, скільки необхідно для підтримки метаболізму та м’язової активності. Якщо у майбутньому ми продовжимо приймати гормони та медикаменти, наші тіла стануть покладатися на ці речовини та перестануть виробляти їх самостійно.

capsule pill health medicine 295d4

Уявіть, що станеться за тисячу років постійного використання медикаментів та приймання гормонів. Може статися, що організм людини взагалі зупинить виробництво гормонів, а поняття імунної системи буде більше технічним.

М’язова атрофія

Зараз екзоскелети та роботи виглядають дуже класно, і ми начебто зовсім не проти їхньої присутності у нашому житті. Але технології надають нам послуги, які матимуть наслідки. З кожним новим поколінням, яке буде все менше покладатися на м’язову силу, будуть народжуватись слабші діти.

Існує також футуристичний сценарій, де люди живуть у космічних колоніях за умов низької гравітації. Прояви негативного впливу невагомості або мікрогравітації можна прослідкувати на прикладі астронавтів МКС, які повертаються на землю та зустрічаються зі справжніми складнощами пересування.

Ви радієте тому, що повернулися, але по-справжньому насолоджуватися цим ви не можете, тому що відчуваєте себе досить погано. Це можна порівняти з найважчим у світі похміллям, якщо говорити про те, що відбувається у вас в голові.

— так описує повернення на поверхню Землі британський астронавт Тім Пік.

Коли ви 24 годину на добу знаходитесь в умовах низької гравітації, ваші м’язи не відчувають тих навантажень, які існують на поверхні Землі, і починають слабшати. Такий сценарій на прикладі місячної колонії людей описав у своєму романі “Навіть Боги” Айзек Азімов. Друге покоління колоністів, що були народжені на Місяці, мали вищий зріст та підвищену ламкість кісток.

Світ велетнів

Щоби побачити тенденцію зростання населення планети не потрібно дивитись у глибину віків. Лише за останні 150 років середній зріст людини збільшився на 15 см.

Вчені вбачають причину цього у надлишку їжі та поживних речовин, які діти отримують сьогодні. Протягом багатьох століть їжа була розкішшю, а її брак ставав справжнім випробуванням для високих людей. У деяких регіонах світу високий зріст як генетична відмінність була повністю викорінена.

найвища людина усіх часів
Роберт Вадлов був найвищою людиною, чий зріст зафіксували у Книзі рекордів Гіннесса 27 червня 1940 року. Його зріст склав 2.72 м. Джерело: guinnessworldrecords.com

Чим більше будуть їсти наші діти, тим більше енергії вони матимуть для зростання. Поки люди матимуть змогу їсти з надлишком, буде зберігатися тенденція до збільшення зросту. Чи доведеться нам робити авто більшими, а електричні стовби вищими? З одного боку, так легше діставати смачні фрукти з верхівок дерев, а з іншої — постійні перешкоди з листя та бескінечний підбір взуття. У будь-якому випадку збільшення зросту з часом обмежиться біологією та середовищем, проте, коли це станеться можна тільки гадати.

То якими будуть люди у 3000 році? Підсумовуючи усі еволюційні тренди, можна спробувати уявити людину майбутнього: високі, позбавлені волосся створіння з маленькими головами, штучним імунітетом та кібернетичними системами всередині та ззовні. Поняття етносів загубилося у віках. Генетичне програмування відкрило нові можливості вибору зовнішності та здібностей. Принаймні, ми маємо бути розумними створіннями, що опанували космос.