3 min read

Марсохід NASA, можливо, знайшов сліди біологічного життя на Марсі

Марсохід NASA, можливо, знайшов сліди біологічного життя на Марсі

Якщо подивитись на фото знайдених на поверхні утворень та порівняти їх з земними фото чилійського Ель-Татіо, у вас може взагалі не залишитись сумнівів.

Уся справа у фото, які зробив марсохід NASA “Spirit”. Просто подивіться на цю композицію марсіанського Домашнього плато (зліва) та пальцеподібних структур з поля гейзерів у Андах.

Органічні кремнієві поклади на Марсі та у Андах
Кремнієві утворення у Домашньому плато на Марсі мають вузлову пальцеподібну структуру (ліворуч) та відповідають структурі утворень у гейзерному полі Ель-Татіо, Анди (праворуч). Джерело: ASU/Ruff & Farmer

У 2009 році Спіріт застряг у м’якому ґрунті Марса. На той час апарат встиг перевиконати план, пропрацювавши у 22 рази більше запланованого терміну. Спеціалісти JPL продовжували використовувати ровер у якості стаціонарної платформи для досліджень до моменту повної втрати зв’язку у 2010 році.

Домашнє плато Марс
Домашнє плато на Марсі: Марсоход Спіріт позначено жовтою стрілкою. Джерело: NASA/JPL/University of Arizona

Вчені додали контрасту знімкам, які ровер зробив на третьому році перебуванні на Марсі на Домашньому плато. Побачене дозволило вченим порівняти структури з тими, які можна знайти біля гарячих гейзерів на півночі Чилі. Результати дослідження були опубліковані командою науковців з Державного університету Аризони у Nature під назвою “Кремнієві поклади на Марсі з ознаками біосигнатур гарячих джерел Ель-Тато”.

Найбільш вагомі докази існування життя на Марсі?

Щоби обґрунтувати свою роботу команда з Державного університету Аризони поїхала до Ель-Татіо для польових робіт біля гейзерів. У своїй роботі Стівен Руф та Джеф Фармер показали, що вузлова пальцеподібна структура марсіанських утворень найбільше відповідає тим, які вони побачили у Ель-Татіо. Це були складні осадові структури, які виникають у результаті поєднання біотичних (органіка) та абіотичних процесів.

порівняння пластин кремнезему
Порівняння у міліметровому масштабі текстури кремнезему (діоксид кремнію) з Домашнього плато та запечених зразків з Ель-Татіо у Чилі. Джерело: ASU/Ruff & Farmer

Спіріт знайшов поклади діоксиду кремнію на території прадавньої гідротермальної зони у кратері Гусєва. Ще тоді науковцям стало зрозуміло, що вони мають справу з осадовими процесами, які відбувалися за високої температури. Але увагу команди з Аризони привернула саме особлива структура утворень:

Однак потенційно важливого значення характерному вузловому та пальцевидному опаловому кремнезему у міліметровому масштабі надано не було.

– зазначається у роботі.

Фізичні умови у Ель-Татіо мають рідкісне поєднання висоти, низького рівня опадів зі швидким випаровуванням, а також інтенсивного ультрафіолетового випромінювання. Геотермальні джерела на півночі Чилі більше нагадують умови на Марсі, аніж будь-де на Землі, зазначають вчені.

Наші результати показали, що подібні на марсіанські умови в Ель-Татіо утворюють унікальні поклади, зокрема кремнієві структури біологічного походження, з характеристиками, які ми бачили в утвореннях Домашньому плато. Така схожість піднімає ймовірність, що марсіанські кремнієві структури були сформовані таким самим шляхом.

– пишуть Руф та Фармер.

 

Що заважає NASA оголосити, що на Марсі було/є життя?

У своїй публікації команда з Державного університету Аризони повідомила лише про можливе біологічне походження марсіанських утворень, оскільки вони не мають фізичної можливості експериментально перевірити свою гіпотезу. Спіріт, який дістався Домашнього плато у середині 2000-х років вже вийшов з гри. Все, що залишається науковцям – чекати наступної місії NASA, можливо, тоді новий марсохід з хімічною лабораторією на борту дістанеться плато та відповість на питання, яке хвилює наукову спільноту. 

Кремнієві утворення у Домашньому плато на Марсі досі є найбільш переконливими доказами минулого біологічних форм червоної планети. Водночас, ми ще не дослідили Марс. Можливо, ми знайдемо позаземне життя раніше, ніж гадаємо.