2 min read

Безпрецедентне дослідження розкриває масштаб низовинних поселень цивілізації М?

Безпрецедентне дослідження розкриває масштаб низовинних поселень цивілізації М?

Дослідники Тулейнського університету задокументували відкриття десятків прадавніх міст цивілізації Майя у північній частині Гватемали, про яке вперше стало відомо на початку року. Однак нові цифри просто вражають.

Результати дослідження нещодавно були опубліковані в журналі Science.

Безпрецедентні масштаби

Перше повідомлення про знайдену інфраструктуру, яка містила іригаційні канали та сільськогосподарські угіддя промислових масштабів, надійшло від міжнародної команди археологів зі США, Європи та Гватемали  в лютому місяці.

Дослідники проаналізували дані лазерного далекоміра (LIDAR), здатного пронизувати густі джунглі, отримані на площі понад 2 000 квадратних кілометрів Біосферного заповідника (резервата) майя у Гватемалі.

Нова технологія дозволила візуалізувати древні міста майя у небачених досі деталях. Джерело: Luke Auld-Thomas and Francisco Estrada-Belli/PACUNAM

“Оскільки технологія LIDAR здатна пронизати товсту лісову завісу та створити мапу структур на поверхні землі, її можна використати для створення наземних мап, які дозволяють нам визначити на поверхні штучні споруди, зокрема стіни, дороги та будівлі,”

розповів Марчелло Кануто з Середньоамериканського дослідницького інституту в Тулейні, співавтор дослідження.

Найбільше LIDAR дослідження розкрило досі невідомі масштаби поселень майя та поновило дебати щодо природи прадавніх споруд у низовинних поселеннях народів Месоамерики.

LIDAR мапа території на північ від Тікаля
LIDAR зображення території на північ від Тікаля розкриває цілу групу прихованих споруд. Видовжена будівля у верхньому правому куті є частиною так званого комплексу групи E та може відноситись до періоду, який передував 500 року до нашої ери. Великий акрополіс, що розкинувся вздовж долини, може бути на тисячі років молодшим та вкривати старіші будівлі. Схили по боках вкривають малі будинки та занесені ґрунтом садові ділянки. Джерело: Luke Auld-Thomas/PACUNAM

І ось нові цифри, до яких дійшли дослідники:

  • Регіон спостережень охопив 61 480 древніх споруд, що вказує на можливу популяцію чисельністю від 7 до 11 мільйонів осіб на вершині Пізнього класичного періоду майя. Дослідники визначили окремі будинки, великі палаци, церемоніальні центри та піраміди.
  • 362 квадратних кілометри терас та інших обладнаних під сільське господарство ділянок, а також ще 952 кв. км придатних для сільського господарства угідь, що вказує на інтенсивну аграрну активність, необхідну для підтримки багатомільйонного населення впродовж століть.
  • 106 кв. км сполучних доріг всередині та між міськими центрами, а також численними оборонними земляними насипами. Подібні інвестиції в інфраструктуру вказують на сильний взаємозв’язок між містами та прилеглими територіями.

 

“В цілому, тераси та іригаційні канали, водосховища, укріплення та доріжки демонструють дивовижну кількість територіальних робіт, здійснених майя вздовж всього їхнього ландшафту, у масштабах, які раніше неможливо було уявити,”

– зазначив Естрада-Беллі.

LIDAR мапа території на північ від Тікаля
Дослідники витратили місяці на інтерпретацію даних, забраних лідаром. Рельєфний ландшафт у чорно-білих відтінках (ліворуч) приховує тонкі, але важливі деталі, що вказують на низькі кургани та міжканальні тераси. Складніші візуалізації (червона мапа посередині) дозволяють розрізнити окремі елементи. Проте археологи повинні власноруч ідентифікувати та класифікувати кожний об’єкт перш ніж робити висновки (контури праворуч). Усі три зображення отримані з регіону Дос-Торрес, що розташований в карстових пагорбах між містами Тікаль та Уаксактун. Джерело: Luke Auld-Thomas and Marcello A.

Кануто та його колега Франциско Естрада-Беллі погоджуються, що нові відкриття вдалось здійснити у масштабі хвилин, якщо порівняти це зі звичайними багаторічними польовими дослідженнями, які в минулому проводили без лідара.

Science (2018). DOI: 10.1126/science.aau0137