2 min read

Майя тримали тварин у неволі заради проведення ритуалів понад 2300 років тому

Майя тримали тварин у неволі заради проведення ритуалів понад 2300 років тому

Археологи знайшли докази того, що люди в Центральній Америці тримали тварин у неволі та торгували ними понад 2300 років тому. Це на кілька століть раніше, ніж вважалося.

Саме такі результати було отримано під час розкопок стародавнього міста майя – Сейбаль, що знаходиться на теренах сучасної Гватемали. Це місто відоме як важливий культурний та один з найбільших церемоніальних центрів майя. Під час його розкопок були знайдені рештки двох собак віком від 400 до 300 р. до н.е.

Ceibal.jpg
Найдавніша з відомих обсерваторій майя знаходиться у Сейбалі. Джерело: Authenticmaya~commonswiki

Походження собак

Ешлі Шарп зі Смітсонівського тропічного дослідницького інституту в Бальбоа, Панама, та її співавтори провели аналіз ізотопів стронцію, оксигену, нітрогену та карбону у емалі зубів. Він показав, що один пес походить з Гватемальського високогір’я, яке відділене на понад 100 кілометрів від місця знахідки.

Рештки собаки у руках Ешлі Шарп
Археолог Ешлі Шарп тримає рештки кісток передньої та задньої лапи собаки, знайдені у Себалі, Гватемала. Джерело: STRI

Інша собака також не була місцевою, але потрапила до Сейбаля зі значно ближчих передгір’їв.

Ритуальне одомашнення та ягуар у неволі

Команда вчених також дослідила залишки великого дикого представника котячих. Найімовірніше, це був ягуар. Вчені з’ясували, що тварина харчувалась здобиччю, яка споживала багато кукурудзи. Це означає, що ягуар зростав у неволі.

Ритуальний храм у місті Сейбаль
Рештки одомашнених тварин були знайдені в церемоніальному ядрі міста. Джерело: Sébastian Homberger

Розташування решток тварин вказує на те, що їх тримали з церемоніальною метою. На відміну від інших регіонів світу, де інтенсивне одомашнення тварин здійснювалось заради практичного захисту поселень від інших видів тварин, в Мезоамериці торгівля тваринами була пов’язана з соціально-політичними та культурними аспектами людської діяльності.

Proc. Natl Acad. Sci. USA (2018), doi: 10.1073/pnas.1713880115