3 min read

Це все змінює: дослідники знайшли цілі міста майя у джунглях Гватемали

Це все змінює: дослідники знайшли цілі міста майя у джунглях Гватемали

Використовуючи лазерний радар на площі близько 2000 квадратних кілометрів у джунглях Гватемали, археологам вдалось відкрити 60 000 унікальних споруд, які разом утворюють цілі мегаполіси.

Повідомлення про знайдену інфраструктуру, яка включала іригаційні канали та сільськогосподарські угіддя промислових масштабів, надійшло від міжнародної команди археологів зі США, Європи та Гватемали, повідомляє AP.

Мегаполіс майя у низовинах джунглів

Попередні дані свідчать, що у низовинах могли проживати близько 10 мільйонів людей. Це частково пояснює надзвичайно розвинену інфраструктуру, яка досі ховалася під товщею гватемальських джунглів.

“Це нові правила гри,”

стверджує Томас Гаррісон з Коледжу Ітаки, один з керівників дослідження, –

“Це змінює базовий рівень, на який ми спираємо археологію майя.”

Нові дані також показали, що ця територія була заселена у два-три рази щільніше, ніж вважалося раніше.

“Я маю на увазі, ми говоримо про щонайменше мільйони людей. Імовірно, понад 10 мільйонів людей,”

– зазначає вчений.

3D зображення міста Тікаль
3D зображення міста Тікаль, головного центра цивілізації майя. Джерело: PACUNAM/Marcello Canuto & Luke Auld-Thomas

Під час пошуків дослідники використали технологію LIDAR (Light Detection and Ranging). Лазерне обладнання, встановлене на борту літака, дозволило просканувати рекордну площу густих лісів Гватемали. Для цього були залучені фахівці з проекту PACUNAM LIDAR Initiative.

Система LIDAR генерує сотні тисяч лазерних імпульсів на секунду. За словами Гаррісона, коли лазерний промінь досягає перешкоди, він зупиняється та надсилає інформацію назад до обладнання. Деякі промені досягли самого підніжжя лісової підстилки. Отримані дані потім обробив комп’ютер, який візуально прибрав перешкоди у вигляді гілок та дерев. В результаті, на зображеннях залишилися лише структури, що ховалися під джунглями.

LIDAR проекція з будівлями майя
Візуальна проекція декількох шарів з даних LIDAR: з рослинністю та тверда поверхня. Джерело: PACUNAM/Thomas Garrison

Інноваційний підхід дозволив відсканувати понад 2000 км кв. поверхні. Як зазначив Гаррісон, раніше науковцям доводилося витрачати роки свого життя, аби проаналізувати всього лише декілька квадратних кілометрів.

Лазерне картографування виявило близько 60 000 індивідуальних споруд, включаючи чотири великих церемоніальних центри майя з площами та пірамідами.

“Це, звісно, величезний прорив у дослідженнях давніх цивілізацій, і не лише майя. Подібні проекти здійснювалися і на території Мексики, Белізу, Йорданії, Єгипту, Камбоджі, США та ін. Особливо це важливо з точки зору нових перспективних археологічних розкопок: не потрібно вгадувати де копати, достатньо лише “просвітити” територію і виявити найбільш важливі архітектурні комплекси чи споруди, де, судячи з розмірів та форми, можуть бути найважливіші храми, палаци чи гробниці.”

– розповів Science Ukraine Юрій Полюхович, PhD, який представляє інший археологічний проект Алтар-де-Сакріфісьос (Гватемала) –

“Але не лише пошуками скарбів займаються археологи, система LIDAR дозволяє виявити структуру поселень та їхній розмір, комунікації у вигляді доріг, іригаційні системи, сільськогосподарські угіддя в т.ч. тераси та ферми, укріплення та інші фортифікаційні споруди.”

Уся ця територія у минулому була щільно заселена представниками цивілізації майя, чия культура існувала у період між 1000 р. до н.е. та 900 р. н.е.

LIDAR знімок міста Тікаль, одного з найважливіших міст майя. Джерело: PACUNAM/Marcello Canuto & Luke Auld-Thomas

Найбільш важливе місто майя, Тікаль, виявилось у три-чотири рази більшим, ніж вважали вчені. Археологи також відкрили у центрі міста раніше невідому велику піраміду та споруду, яку “не можна назвати нічим іншим, окрім як фортецею майя”.

“Таким чином, “просвічено” лише невеликі ділянки на території майя. Упевнений, що будуть знайдені ще сотні тисяч будівель та величезні міста. Окрім того, вже відомі науковцям руїни виявляться у рази, а то й десятки разів більшими, ніж вважалося раніше. Це нова сторінка в дослідженні культури майя. Лишається тільки сподіватися, що вченим вистачить сил та ресурсів для вивчення і збереження цього надбання світового значення,”

– зазначив Полюхович –

“Що стосується України, то вітчизняні вчені вже беруть участь у міжнародних наукових проектах, зокрема археологічних проектах у Мексиці та Гватемалі та планують нові. Завдяки підтримці меценатів у нас є шанс відкопати не одну піраміду майя та зробити відкриття світового значення.”

Несподівано, дослідники отримали нову та широку перспективу на масштаби спадщини майя. І ніхто не певен, що вони вже побачили усе місто. Зрештою, дослідження Гаррісона та його колег охоплює лише незначну частину території, на якій проживали майя.