3 min read

Нерегулярний сон пов'язали з порушеннями обміну речовин

Нерегулярний сон пов'язали з порушеннями обміну речовин

Вчені знову застерігають про шкідливість нерегулярного режиму сну для роботи організму. На цей раз дослід вчених із Жіночої лікарні Брігама у США показав, що такий спосіб життя може призвести до серйозних порушень обміну речовин. Внаслідок цього ризик ожиріння, підвищення рівнів холестерину, артеріального тиску та цукру значно зростає.

Нам часто кажуть про важливість правильного відпочинку для здоров’я організму та продуктивності. Медики давно сформували і рекомендують дотримуватися правил гігієни сну. Мова йде, зокрема, про правильний режим сну, при якому щодня потрібно спати в середньому по вісім годин та лягати і прокидатися в один і той самий час.

Проте у сучасному світі, темп життя якого, здається, щодня прискорюється, мало хто може дозволити собі повноцінний сон. Для опису сьогодення чи не найкраще підходить вислів про те, що час – це гроші. Звісно, що в таких умовах інколи здається неприпустимим виділяти щодня цілих вісім годин на бездіяльність. Та чи воно того варте?

Нове дослідження

До цього часу, більшість досліджень вчених щодо впливу режиму сну на організм стосувалися в основному явища нестачі сну, що негативно впливає на розумові здібності, емоційну стабільність, серцево-судинну систему. І раніше вчені вже знаходили зв’язок між нестачею або надлишком сну та захворюванням обміну речовин. Але тепер американські науковці зацікавилися тим, як впливає на людський організм нерегулярний сон, коли щодня на сон припадає різна кількість годин. Навіть, якщо середня тривалість сну залишається в межах норми.

“Багато попередніх досліджень показали зв’язок між недостатнім сном і підвищеним ризиком ожиріння, діабету та інших порушень обміну речовин”,

— розповів автор дослідження Тіані Хуан, доктор медичних наук та епідеміолог у Жіночій лікарні Брігама, Бостон,

“Але ми мало що знали про вплив нерегулярного сну, щоденну мінливість тривалості сну та часу засинання.”

У дослідженні взяли участь понад 2 тисячі людей віком від 45 до 84 років. Для точнішого відстеження тривалості та якості сну учасникам довелося носити на руці спеціальні годинники з актиграфом сім днів поспіль. Після цього декілька років піддослідні заповнювали стандартні опитувальники про звички засинання та деталі звичного способу життя, що могли б вплинути на трактування результатів.

Організм потребує стабільності

Після аналізу отриманих результатів, на жаль, висновок був невтішним. Ті з нас, хто не може дозволити собі спати щодня однакову кількість годин, таки частіше мають проблеми з обміном речовин. До того ж, чим більша різниця з дня в день між тривалістю сну, тим більше зростають шанси втратити здоров’я. Якщо точніше, то кожне годинне відхилення вартує нам зростання ризику набуття розладу обміну речовин аж на 27%.

“Наші дослідження показують, що навіть після врахування кількості сну та інших факторів способу життя, кожна година різниці в тривалості нічного сну помножує несприятливий ефект на метаболізм”,

— зазначив Тіані Хуан,

І ні, надолужити недоспані ночі на вихідних теж не вийде. Тому що кожна година надмірного сну так само підвищує ризик «заробити» метаболічний синдром аж на 23%.

Постійна робота в нічну зміну особливо сильно підвищує ризик порушень метаболізму.

Левова частка людей, які мали порушення нормального режиму сну були афроамериканцями, що працюють у нічний час, курцями та мали нестачу сну. Серед них також частіше зустрічалися особи з депресивними симптомами, переїданням та апное.

Мінливість тривалості сну сильно корелює з такими порушеннями метаболізму, як зниження рівня  «хорошого холестерину» — ЛПВЩ, надмірна вага, підвищений артеріальний тиск, рівень тригліцеридів та глюкоза натще.

“Наші результати свідчать про те, що підтримка регулярного режиму сну має корисні метаболічні ефекти”,

— зазначила співавтор дослідження Сьюзан Редлайн, головний лікар Відділу сну та циркадних захворювань у Жіночій лікарні Брігама,

“Ці результати можуть доповнити наявні стратегії профілактики метаболічних захворювань, які, в першу чергу, зосереджені на забезпеченні достатнього сну та здорового способу життя”.

Ще одне дослідження, що дає змогу переглянути свій спосіб життя та задуматися над правильністю наших пріоритетів.

Diabetes Care (2019), doi: 10.2337/dc19-0596