3 min read

Нові викопні відбитки ставлять під сумнів теорію еволюції людини

Нові викопні відбитки ставлять під сумнів теорію еволюції людини

Нещодавно знайдені сліди на Криті можуть належати пращурам людей. Вік слідів від ніг складає близько 5,7 млн років, і це ставить під сумнів інші теорії, які стверджують, що у цей час мавпоподібні пращури людини знаходились в Африці.

На початку XX-го століття науковці знайшли скам’янілі рештки австралопітеків на території Південної та Східної Африки. З того часу почала формуватися усталена думка, що людський рід Homo бере початок саме звідти.

Австралопітек африканський
Australopithecus africanus вперше був відкритий у 1924 році у Південній Африці професором Реймондом Дартом. Джерело: humanorigins.si.edu

Пізніше у тому ж регіоні були знайдені нові скам’янілості, зокрема знакові сліди у Лаетолі, Танзанія. Вік слідів у Лаетолі становив близько 3,7 мільйона років, і вони чітко вказували на людське походження. Науковці встановили, що це були гомініни (ранні мавпоподібні пращури людей), які ходили прямо. Все це наштовхувало дослідників на думку, що гомініни не лише виникли в Африці, але й залишилися там на декілька мільйонів років, перш ніж розповсюдитися по Європі та Азії.

australopithecus afarensis
Досі найдавніші відомі відбитки пращурів людини Australopithecus afarensis віком 3,6 млн років були знайдені у Лаетолі, Африка Джерело: Tim Evanson

Новий поворот для теорії еволюції людини

Цього тижня команда дослідників з Польщі та їх колеги опублікували дослідження подібних слідів віком близько 5,7 мільйонів років, які були знайдені на острові Крит у Середземному морі. Вчені склали новий пазл, який пропонує нову реальність та погляди на те, звідки та коли з’явились наші пращури.

Сліди прадавньої людини на Криті
У 2002 році польський археолог Джеральд Герлінський помітив сліди ніг у скелях острова Крит. Джерело: Andrzej Boczarowski

Людська ступня має дуже виразну форму, яка відрізняється від форми ніг інших сухопутних тварин. Поєднання видовженої підошви, п’яти коротких спрямованих пальців без кігтів та великого пальця є унікальним в природі. Наприклад, стопи наших найближчих родичів, великих мавп, більше схожі на руку людини, де великий палець стирчить у бік.

Сліди з Лаетолі, які, як вважається були залишені австралопітеками, цілком подібні до слідів сучасних людей. Вони відрізнялися лише вузькою п’ятою та відсутністю нормального підйому, який є у більшості з нас. Для порівняння, сліди Ardipithecus ramidus віком 4,4 млн років, знайдені в Ефіопії, які належали найстарішому представнику з відомих гомінін, мали форму, як у мавп.

Дослідники, які відкрили та описали Ardipithecus, стверджували, що цей вид був прямим пращуром майбутніх гомінінів, припускаючи, що на той час їхня ступня ще не розвинулась настільки, щоби отримати потрібні риси.

Нові сліди з острова незаселеного острова Трахілос, у Східному Криті, навпаки, мають бездоганну людську форму.

Палеонтолог Джерард Гермінський вперше помітив сліди під час відпустки у 2002 р. Він повернувся на місце знахідки у 2010 році разом з колегою Джегожем Недзведзьким. Разом вони дійшли до думки, що сліди належали гомінінам. Джерело: Andrzej Boczarowski

“Що робить це суперечливим, так це вік та розташування відбитків”

– говорить професор Пер Альберг, один з авторів статті.

Критські сліди стоп, які відкрив польський дослідник, виявилися на 5,7 млн старішими за найдавніші відомі скам’янілості гомінін Sahelanthropus з Чаду та більш ніж на мільйон років старіші за Ardipithecus ramidus з мавпоподібними ступнями.

Ці факти спростовують попередню гіпотезу про те, що Ardipithecus були прямими пращурами майбутніх гомінін.

Крім того, до цього всі рештки гомінін віком понад 1,8 млн років (вік ранніх скам’янілостей Homo, знайдених у Грузії) мали африканське походження. Це змушувало дослідників думати, що група розвивалась саме в Африці.

Проте сліди з Криту дають геть іншу картину. Також немає сумнівів у їхньому датуванні, оскільки дослідники використали комбінований метод: вони проаналізували вміст у зразках морських мікроорганізмів форамініферів та визначили, що сліди лежали у породі, як сформувалася до конкретної геологічної події, коли Середземне море висихало близько 5,6 млн років тому.

Пращури з Міоцену

Коли з’явились сліди на острові Трахілос, на Землі був період пізнього Міоцену. У цей час пустелі Сахара ще не існувало, а від Північної Африки до Східного Середзем’я простягалась місцевість з густою рослинністю, схожою на саванну. Крит був все ще прикутий до Греції, тому раннім представникам гомінін було неважко переміщуватись по цій території.

Це відкриття кидає серйозний виклик усталеній теорії ранньої еволюції людини. І науковці будуть продовжувати вести дебати, перш ніж остаточно прийняти або відкинути факти присутності гомінін на Криті понад 5 мільйона років тому.

Proceedings of the Geologists’ Association, 2017: doi.org/10.1016/j.pgeola.2017.07.006