2 min read

На МКС вперше "надули" житловий модуль BEAM

На МКС вперше "надули" житловий модуль BEAM

Міжнародна космічна станція додає у розмірах — космонавти просто надули нову кімнату у космічному просторі наче кульку. А чому б й ні?

28 травня астронавт від NASA Джеф Вільямс за сім годин розгорнув модуль округлої форми, розроблений приватною компанією Bigelow Aerospace. Процес надування супроводжувався характерним хрускотом. За словами  астронавта, він нагадував звуки від щойно приготованого попкорну. Це відбувалось кожного разу, коли Вільямс уручну відкривав вентиль з киснем. Інженери, які розробляли конструкцію, попереджали про це — звук став наслідком напруження гнучкого матеріалу, який слугує стінками житлового модуля Bigelow Expandable Activity Module або скорочено – BEAM.

Усе йшло так повільно через додаткову обережність. BEAM став свого роду першим модулем, який набув своєї фінальної форми за допомогою нагнітання повітря.

Це звучить наче попкорн, який стрибає на пательні.

— розповів Вільямс.

Позиція надувного модуля BEAM на МКС
Розташування надувного модуля BEAM на МКС. Джерело: NASA

Надути перший житловий модуль на МКС вдалось не одразу. Перша спроба розгортання була здійснена NASA та Bigelow Aerospace 26 травня, але після двох годин поступового наповнення модуля інженери зафіксували позапланове підвищення тиску. Операцію довелось скасувати, а аномалію списали на злипання шарів тканини.

Друга спроба надування стала успішною: повітря почало надходити у 13:04 (GMT) 28 травня, а через сім годин тиск у кулеподібній камері зрівнявся з атмосферою на МКС.

Астронавтам МКС дозволять зайти у новий модуль тільки після серії перевірок на можливість витоку повітря. Тим часом, у Bigelow Aerospace сподіваються, що їхня технологія надувних космічних модулів одного дня буде використана на місячному поселенні. Представники компанії також повідомили про свої плани доставити на орбіту Землі свій найбільший модуль B330.

Космічний модуль Bigelow B330 у розрізі
Космічний модуль Bigelow B330 у розрізі. Джерело: Bigelow Aerospace

За задумом компанії, кожен такий модуль може бути самодостатньою космічною станцію, так само, як МКС.

BEAM був доставлений до МКС на борту вантажної ракети Dragon компанії SpaceX 10 квітня. Надувний модуль буде залишатися під’єднаним до станції ще два роки, після чого спеціальна роботизована рука МКС під назвою Canadarm2 від’єднає модуль та скерує його на Землю. Зрештою, BEAM згорить у щільних шарах земної атмосфери.

Сподобалась новина? Підтримайте Science Ukraine, поширюйте цю новину у соцмережах та залиште свій коментар. Ще більше космічних новин онлайн!