2 min read

Науковці вперше побачили поширення ретровірусу в організмі у реальному часі

Науковці вперше побачили поширення ретровірусу в організмі у реальному часі

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) або HIV залишається одним з найбільш пристосованих та небезпечних вірусів на планеті. Цей смертельний ворог людства мутує настільки часто, що у науковців просто не залишається можливості розробити універсальну терапію проти цього патогену.

Наука досить добре вивчила ВІЛ, його життєвий цикл та поведінку в організмі людини. Однак досі ніхто не бачив, як ретровірус подорожує від однієї клітини до іншої, інфікуючи тіло. Команда дослідників з Єльського університету зробила надзвичайний крок у своєму дослідженні, записавши на відео розповсюдження схожого на ВІЛ ретровірусу лейкемії у лімфатичних вузлах лабораторної миші.

Вчені сподіваються, що це допоможе зупинити вірус у найближчому майбутньому.

Візуалізація активності вірусу лейкемії мишей (MLV) та пов’язаних ретровірусів у лімфоїдній тканині живої миші. Ретровірус позначено зеленим. Джерело: Walther Mothes/Xaver Sewald

Під час експерименту дослідники позначили ретровірус флуорисцентними фарбами-маркерами та ввели у організм миші. Щоби створити один з найскладніших відеозаписів, вони використали особливий метод двофотонної лазерної мікроскопії. Це дозволило їм заглянути на 2 мм углиб тіла тварини та наблизитися до ретровіруса розміром трохи більше 120 нм або 120×10-9 м.

У результаті, вчені побачили, що вірус використовує особливий білок для знешкодження макрофагів – цей вид білих клітин у лімфатичних вузлах вважається першим рівнем захисної реакції імунної системи. Саме це й відбувається на першому відео.

Потім вірус прив’язується до іншого виду білих клітин під назвою B-лімфоцити. Останні мають продукувати антитіла та транспортувати їх між внутрішньою та зовнішньою частиною лімфатичних вузлів. Інфіковані B-лімфоцити не в змозі виконувати свої функції, тому імунна система втрачає один зі своїх головних видів зброї – антитіла.

Згодом інфіковані B-лімфоцити стають повільними та відкривають шлях до руйнування нового бар’єру – Т-лімфоцитів. Імунна система не витримує, і вірус (так само як і ВІЛ) швидко поширюється організмом.

Процес трансінфекції макрофагів та лімфоцитів у лімфоїдній тканині живої миші. Ретровірус позначено зеленим. B-лімфоцити – червоні у русі. Джерело: Walther Mothes/Xaver Sewald

Вчені сподіваються знайти механізм блокування ВІЛ та інших ретровірусів, щоби запобігти їхньому розповсюдженню у тілі. Вальтер Мозес та Хав’єр Сювальд з Єльського університету вважають, що вирішення криється у тому, щоби не дати вірусу захопити макрофаги у клітинах.