2 min read

Народження планети: Дуже великий телескоп робить історичний знімок

Народження планети: Дуже великий телескоп робить історичний знімок

Дуже великий телескоп Європейської південної обсерваторії (ESO) зробив першу підтверджену світлину планети у процесі її формування з газопилового диска молодої зорі.

Новонароджена планета пробиває шлях крізь щільний протопланетний диск навколо молодої зорі PDS 70. Отримані дані свідчать про те, що планета має захмарену атмосферу.

Група астрономів під керівництвом дослідників з Астрономічного інституту Макса Планка у Гейдельберзі, Німеччина, зробила знімок процесу формування планет навколо помаранчевого карлика PDS 70.

У цьому їм допоміг один з інструментів Дуже великого телескопа (VLT) SPHERE – один з найпотужніших приладів для пошуку екзопланет у наші дні. Разом з дослідженням PDS 70, астрономи вперше в історії провели безпосереднє спостереження за новонародженою планетою, яка отримала маркер PDS 70b.

Перші деталі з молодого світу

Інструмент SPHERE допоміг провести детальний аналіз світла, яке надходить від PDS 70b на різних довжинах хвиль. Таким чином дослідники встановили основні компоненти та властивості атмосфери екзопланети.

Світлина новонародженої планети PDS 70b
Знімок новонародженої планети PDS 70b, зроблений інструментом SPHERE. Джерело: ESO/A. Müller et al.

Яскраве коло праворуч від затемненого центру і є новою планетою. Вона розташована на відстані трьох мільярдів кілометрів від своєї зорі (можна порівняти з відстанню між Сонцем та Ураном).

За словами дослідників, ми дивимося на газовий гігант, маса якого перевищує масу Юпітера у декілька разів. Температура поверхні PDS 70b сягає 1000 °C, що значно перевищує температуру будь-якої планети нашої системи.

“Цей диск навколо молодих зір є місцем народження планет, проте лише декілька спостережень вказали в них на сліди планет-малюків,”

– пояснила Міріам Кепплер, керівник команди, яка відкрила PDS 70b, –

“Досі проблема полягала в тому, що більшість цих потенційних планет могли виявитися лише структурами в диску.”

Розташування зоряної системи PDS 70 у галактиці. Джерело: ESO

Окрім надзвичайно чіткого зображення молодого компаньйона PDS 70, дослідники побачили ще дещо: новонароджена зоря залишила в газопиловому диску справжні прогалини. Раніше астрономи лише припускали, що такі утворення виникають під час взаємодії диску та планети.

Отримані результати суттєво допоможуть дослідникам зрозуміти процеси формування планет на початкових стадіях. Астрономи продовжать спостереження за протопланетним диском, а також порівняють свої теоретичні моделі з реальними характеристиками атмосфери відкритої планети.