2 min read

Астрономи підтвердили існування другої за величиною чорної діри в нашій галактиц

Астрономи підтвердили існування другої за величиною чорної діри в нашій галактиц

Японські астрономи зафіксували присутність величезної чорної діри, маса якої у сто тисяч разів перевищує масу Сонця. Середнього розміру “Гарґантюа” заховалась у хмарі газу та зоряного пилу неподалік центру Чумацького Шляху, де панує інша надмасивна чорна діра.

Якщо висновки за результатами спостережень підтвердять, новий невидимий товстун стане другим номером у списку відкритих масивних чорних дір (ЧД) нашої галактики після надмасивної ЧД Sagittarius A* (Стрілець A*), яка тримає у купі центр галактики.

Нова невидима Маса

Японські астрономи хотіли дослідити дивний рух газів у віддаленій туманності неподалік центру галактики. Але коли вони спрямували погляд телескопа ALMA у туманність, вони побачили ознаки присутності невідомої маси. Для астрономів це означало одне – знайшовся новий кандидат у чорні діри.

На відміну від газів в інших туманностях, гази у цих хмарах, зокрема ціанистий водень та монооксид вуглецю, рухались з різними швидкостями.

Результати спостережень з телескопа ALMA у Чилі показали, що молекули у газопиловій хмарі в центрі нашої галактики, яка сягає у попереку 150 трильйонів кілометрів та віддалена від центру галактики на 150 світлових років, рухаються під дією величезних гравітаційних сил. Згідно з комп’ютерними моделями, найбільш вірогідним кандидатом виявилась чорна діра, з діаметром, який не перевищував 1,4 трильйона кілометрів.

Підозри дослідників про присутність чорної діри у центрі хмари знайшли додаткове підтвердження, коли інші вчені зафіксували у цій зоні випромінювання у радіодіапазоні, притаманне таким об’єктам.

“Це перша реєстрація чорної діри середньої маси у галактиці Чумацький Шлях.”

– заявив провідний автор дослідження Томагару Ока з Університету Кейо у Токіо.

Друга найбільша чорна діра у Чумацькому Шляху

Карта Галактики Чумацький шлях
Інфографіка по галактиці Science Ukraine. Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC/Caltech)

Астрономам відомо, що надмасивні чорні діри є ядром багатьох галактик, включно з Чумацьким Шляхом. На думку дослідників, чорні діри середнього розміру здатні заповнити прогалини у розумінні утворення таких об’єктів.

За словами автора дослідження, щойно відкрита чорна діра могла також бути ядром карликової галактики, яка була поглинута Чумацьким Шляхом мільярди років тому.

Зрештою, ця ЧД з часом наблизиться до Стрільця A* та також буде поглинена нею, що призведе до утворення ще більшої надмасивної чорної діри.

 Nature Astronomy (2017), doi:10.1038/s41550-017-0224-z