2 min read

Черговий теплий рік для планети: дослідники підбивають невтішні підсумки

Черговий теплий рік для планети: дослідники підбивають невтішні підсумки

2017-й посів друге місце серед найгарячіших років. До таких висновків дійшли дослідники з NASA.

Як повідомляють спеціалісти з Інститут космічних досліджень NASA імені Годдарда (GISS), минулий рік був на 0,9 градуса Цельсія теплішим за прийняте базове значення (середня температура з 1951 по 1980 роки). За всю історію спостережень теплішим був лише один рік – 2016-й. Останній минув не так давно.

Різні методики підрахунків, які використовують спеціалісти з NASA та Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA), показують, що п’ять найтепліших років припадають на період після 2010-го. Тож 2017-й не став виключенням, а лише підтвердив довгострокову тенденцію нагрівання нашої планети.

Температура на планеті
Ця кольорова карта показує середні глобальні температури на Землі з 2013 по 2017 рік відносно базової лінії, яка спостерігалась у період з 1951 по 1980 рік. Джерело: NASA/GSFC/Scientific Visualization Studio

А от в Україні за даними Укргідрометцентру 2017-й посів перше місце і став найгарячішим роком, починаючи з 1891-го. Варто зазначити, що мається на увазі не температура в конкретно взятому місці на мапі нашої держави, а температура в Україні в цілому.

Часто люди, виходячи з власного сприйняття, заперечують існування глобального потепління. Згадують той чи інший рік: “Мороз стояв, аж дзвеніло все навколо”. Але динаміка погодних умов часто впливає на локальні температури. Як повідомив директор GISS Гавін А. Шмідт, температура над нашою планетою загалом продовжує тенденцію до зростання, що спостерігається протягом останніх 40 років, не дивлячись на те, що в деяких регіонах Землі можуть спостерігатись температури нижчі, ніж середні по планеті. Тож ми не можемо робити глобальних висновків, покладаючись лише на власні відчуття.

Глобальне потепління

Вчені стверджують, що глобальне потепління суттєво вплине на різноманітні аспекти нашого життя. Ось лише деякі приклади його наслідків. Результати моделювання показали, що підвищення температури призведе до зменшення кількості опадів в субтропічних широтах, і до їх збільшення в субполярних та деяких екваторіальних областях.

Потепління клімату з вірогідністю понад 66% до кінця цього сторіччя призведе до посилення тропічних циклонів. Їхня потужність в середньому збільшиться на 2-11%. Ці ж моделі стверджують, що будуть виникати аномально потужні тропічні циклони. Прогнозується, що до 2100 року рівень води в світовому океані збільшиться, за різними оцінками, від 0,2 до 2 метрів.

Тільки за 2017 рік ми втратили близько 400 мільярдів тонн льодовиків, а рівень світового океану піднявся на 3,2 мм.