1 min read

Нобелівську премію з фізики 2017 отримали дослідники гравітаційних хвиль

Нобелівську премію з фізики 2017 отримали дослідники гравітаційних хвиль

Щойно Шведська королівська академія наук оголосила цьогорічних лауреатів Нобелівської премії з фізики. Ними стали фізики Райнер Вайс, Баррі Беріш і Кіп Торн з Наукового об’єднання LIGO.

Вайс отримав половину нагороди, а Беріг та Торн розділили другу частину. Дослідники отримали визнання за їхні “визначні внески у детектор LIGO та спостереження гравітаційних хвиль.

Перша інформація про реєстрацію гравітаційних хвиль від зіткнення чорних дір була отримана 14 вересня 2015 року.

Одна з чорних дір мала масу, що у 36 разів перебільшувала масу Сонця, а інша мала приблизно 29 мас Сонця. Оскільки два об’єкти оберталися навколо спільного центру по спіралі, вони утворювали єдину масу, яка складала за підрахунками команди LIGO 62 сонячні маси. Таким чином, це було перше зіткнення двох чорних дір, яке спостерігали вчені.

Кожен з лауреатів доклав чимало зусиль, щоби запустити проект детектора гравітаційних хвиль LIGO. Десятиліття роботи над проектом зробили можливим відкриття нового розділу в історії сучасної астрономії.

LIGO об’єднує понад тисячу вчених з двадцяти різних країн світу. Разом з європейським детектором VIRGO цей проект обіцяє створити справжню революцію у астрофізиці.