3 min read

Космічний апарат OSIRIS-REx досяг астероїда Бенну. Що буде далі?

Космічний апарат OSIRIS-REx досяг астероїда Бенну. Що буде далі?

Через 2 роки подорожі космічним простором апарат NASA OSIRIS-REx дістався пункту призначення, наблизившись до астероїда 101955 Бенну.

Зустріч з Бенну

За повідомленням NASA, апарат здійснив маневр з траєкторії наближення до астероїда на операційну орбіту навколо космічного тіла і зараз знаходиться на висоті 19 км від поверхні.

Серія зображень демонструє наближення апарата до астероїда Бенну під час фінальної стадії місії.

OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer) перейде до попереднього обстеження Бенну. Згодом змінна орбіта OSIRIS-REx надасть можливість дослідити північний та південний полюси, а також екваторіальний пояс Бенну. У найближчій точці апарат буде знаходитись на висоті 4 км від поверхні астероїда.

Бортова камера OSIRIS-REx PolyCam відзняла повний оберт Бенну, коли апарат знаходився на висоті 80 км від астероїда.

Час для досліджень

Насамперед, інструменти апарата проведуть оцінку маси та швидкості обертання Бенну, щоби побудувати точнішу модель його форми та структури. Ці дані допоможуть дослідникам визначити найліпше місце для збору зразків.

Обстеження Бенну
Модель дослідження поверхні Бенну апаратом OSIRIS-REx. Джерело: NASA

Процес обстеження поверхні Бенну триватиме близько року. Після остаточного вибору місця для забору зразків, апарат ненадовго (близько 5 секунд) доторкнеться до поверхні астероїда та випустить струмінь азоту. Інженери розрахували, що ударна хвиля підніме з поверхні від 60 г до 2 кг ґрунту та каміння, яке захопить спеціальна камера.

“Як дослідники, ми в NASA в нашому прагненні до знань ніколи не ухилялися від найбільш екстремальних викликів в Сонячній системі,”

– зазначив Лорі Глейз, що виконує обов’язки директора з наукової роботи відділу планетології NASA –

“Тепер ми знову в такому місці, працюємо з нашими партнерами в США та Канаді, щоби впоратись з геркулесовим завданням – повернути на Землю частину ранньої Сонячної системи “.

У березні 2021 року відкриється вікно для повернення OSIRIS-REx. Апарат залишить орбіту Бенну та попрямує до Землі. За два з половиною роки він опиниться на орбіті Землі та скине камеру зі зразками в атмосферу.

Знімок TAGSAM
Знімок ковша для забору зразків TAGSAM, зроблений камерою SamCam під час польоту 14 листопада. Джерело: NASA/Goddard/University of Arizona

Впродовж наступних декількох років дослідники будуть аналізувати зразки для нового каталогу. Частина зібраного ґрунту (75%) з Бенну залишиться в Космічному центрі ім. Ліндона Джонсона, відкрита для науковців та майбутніх поколінь.

Інструментарій OSIRIS-REx

101955 Бенну відноситься до потенційно небезпечних для Землі астероїдів. Впродовж 2175-2199 років існує ймовірність 78 потенційних зіткнень Бенну з нашою планетою, однак загальна ймовірність залишається достатньо низькою – 3,7×10-4. Це робить Бенну особливо важливим для дослідження, оскільки спостереження OSIRIS-REx поглиблять наші знання про астероїди, здатні зіштовхнутися з Землею.

Обладнання OSIRIS-REx містить три камери (MapCam, PolyCam, SamCam) для фотографування та обстеження поверхні, лазерний висотомір (OLA), а також два спектрометри (OTES, OVIRS), які аналізуватимуть випромінювання Бенну в інфрачервоному спектрі, щоби виявити в його структурі мінерали та органіку.

Художнє зображення роботи TAGSAM
Художнє зображення роботи інструмента для забору зразків TAGSAM. Джерело: NASA/Goddard Space Flight Center

Ми також більше дізнаємося про процеси, які відбувалися під час формування Сонячної системи. Астероїди, на кшталт Бенну, є залишками будівельних блоків, з яких з часом утворилося життя. За оцінками дослідників, астероїд містить важливі природні ресурси, зокрема воду, органічні сполуки та метали.

OSIRIS-REx був запущений у космос з мису Канаверал на борту ракети-носія Atlas V 411 8 вересня 2016 року. Апарат обертався навколо Сонця впродовж року, і вже 22 вересня 2017 р. використав гравітаційне поле Землі, щоб змінити власну траєкторію до орбіти самого Бенну. У серпні 2018 року OSIRIS-REX розпочав наближення до Бенну. Апарат активував групу малих ракетних двигунів малої тяги, щоб відповідати швидкостям Бенну, і зустрівся з астероїдом 3 грудня 2018 р.