1 min read

Осумі Йосінорі нагороджений Нобелівською премію з медицини - 2016

Осумі Йосінорі нагороджений Нобелівською премію з медицини - 2016

Нобелівську премію за досягнення в області фізіології та медицини присудили японському вченому Йосінорі Осумі за відкриття молекулярного механізму, що стоїть за явищем самопоїдання або автофагії.

Дослідження Осумі на дріжджах на початку 90-х років допомогли ідентифікувати гени що беруть участь у автофагії. Пізніше, щоб зрозуміти, як працюють різні частини механізму автофагії всередині клітини, він вивчав білки, які кодувались цими генами.

Йосінорі Осумі
Йосінорі Осумі – лауреат Нобелівського Премії з медицини 2016. Джерело: dpa

У заяві журі Нобелівського комітету зазначено, що відкриття Осумі

призвело до виникнення нової парадигми у розумінні того, як клітина переробляє свій вміст.

У 60-ті роки минулого століття дослідники помітили, що клітини можуть позбутись своїх “нутрощів” шляхом закриття певного вмісту у мембранах та подальшого їхнього перенесення до такого собі “відділу перероблювання” або лізосоми. За це відкриття бельгійський вчений Крістіан де Дюве отримав Нобелівську Премію з медицини у 1974 році.

Саме Дюве першим дав визначення цьому явищу та назвав його автофагією (з грецького автофагія — самопоїдання).

На думку призового комітету, Осумі провів “серії блискучих експериментів на початку 1990-х років”, під час яких він використав пивні дріжджі, щоби ідентифікувати гени, відповідальні за аутофагію. Згодом вчений дослідив цей механізм на прикладі дріжджів та порівняв його з більш витонченим процесом у людських клітинах.

Результати досліджень Осумі надзвичайно важливі для вивчення фізіологічних процесів у людському тілі, зокрема його адаптації під час голодування або реагуванні на інфекції.

Зараз Осінорі Осумі 71 рік, він професор Технологічного інституту Токіо. Свій ступінь доктора філософії (Ph.D.) він отримав у 1974 році, навчаючись в Університеті Токіо.

Тим часом сезон Нобеля 2016 продовжується – у вівторок буде оголошено лауреатів у галузі фізики, а наступного дня назвуть імена вчених, які отримають приз з хімії.