4 min read

Переписуючи історію — комп'ютерна томографія відкриває загадки давнини

Переписуючи історію — комп'ютерна томографія відкриває загадки давнини

У 2005 році був започаткований проект з вивчення мумій Нового Царства Стародавнього Єгипту за допомогою сучасних методик медичної візуалізації — комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії. Кожне відкриття розширює наші знання про фантастичну древню цивілізацію, розкриває нові подробиці з життя фараонів та членів їхніх сімей, рівень розвитку давньої науки, методи муміфікації та тогочасні хвороби.

Лікар радіолог Сагар Салім є однією із керівників проекту. На основі отриманих даних нею була видана книга «Скануючи Фараонів» (Scanning the Pharaohs), що була написана в співавторстві з відомим єгиптологом, доктором Загі Хавассом.

Королівські мумії з Стародавнього Єгипту періоду Нового царства є найбільш збереженими останками людського тіла, що будь-коли були знайдені. Щоб дізнатися, як людина жила та померла, важливо розуміти процедуру муміфікації, процеси всихання тіла, характерні прижиттєві та післясмертні травми — зламане коліно Тутанхамона, травма шийних хребців у Рамзеса III, наконечник стріли в грудях мумії, яка відома під ім’ям Тутмос I, тощо.

— розповіла доктор Салем.

У рамках проекту було зроблено кілька сенсаційних відкриттів. Після вивчення мумії Рамзеса III вчені зробили висновок, що фараон був убитий кількома нападниками. Про це свідчать численні прижиттєві рани, які були нанесені різною зброєю. Подробиці відкриття були опубліковані в книзі.

Thuya
3D візуалізація голови мумії Туї (Thuya), бабусі Тутанхамона. На об’ємному зображенні чітко видно риси обличчя, навіть два отвори у мочці вуха для сережок. Джерело: auntminnieeurope.com

Часто кінцівки мумій набивали різним пакувальним матеріалом.Доктор Салем пише, що при підготовці книги, вона додатково вивчила всі КТ-знімки мумій фараонів, включаючи мумію фараона Рамзеса III. Вона зауважила на відрізаний палець ноги, який пропустила при попередніх дослідженнях. Краї кістки не мали ознак загоєння, тобто ця травма була отримана незадовго до смерті. Залишки пальця мали загострені краї. Такий тип пошкодження завдає гостра і важка зброя, така як сокира.

На відміну від ноги, всі м’які тканини в нижній частині шиї Рамзеса III були пошматовані. Також був виявлений невеликий дефект хребта шийного відділу. Все вказує на те, що використовувалася зброя з довгим та гострим лезом – кинджал або щось схоже. Таким чином, можна зробити висновок, що ампутація великого пальця на нозі, швидше за все, зроблена іншим вбивцею, що використовував більш важку зброю. 

в грудях Рамзеса ІІІ
Візуалізація 4 синів Гора в грудях Рамзеса ІІІ. Добре видно голову кожної статуетки – людини, павіана, шакала та сокола. Джерело: auntminnieeurope.com

Оскільки бальзаматори дуже шанобливо ставилися до частин тіла фараона, то мало ймовірно, що вони завдали ці пошкодження в процесі бальзамування. В ході дослідження не було виявлено жодної ознаки післясмертних травм, які могли б зробити бальзаматори або грабіжники могил. Навіть більше, вони використовували тканину для того, щоб замінити відсутній палець. Сьогодні ортопеди використовують різні муляжі для заміни відсутніх кінцівок. У цьому випадку кожна нога була замотана окремо декількома шарами тканини і склеєна смолистим матеріалом.

Піраміди – одне з чудес світу.

Інше відкриття стосується мумії відомої під ім’ям Тутмос І. Мумія виявилася молодою людиною з наконечником стріли у грудях, типова смерть на полі бою. У той же час в історичних хроніках вказується, що Тутмос І помер в старшому віці і ніколи не згадується, що його вбили на війні. Можна з упевненістю стверджувати, що мумія належить до 18-ї династії або вищого стану, але ніяк не Тутмосу І.

Багато інформації надають мумії про захворювання того періоду. Використовуючи комп’ютерну томографію, Доктор Салем виявила, що представники королівської сім’ї стародавнього Єгипту страждали на дегенеративні зміни у хребті, а не на __fg_link_0__, як вважалося раніше. Дослідження може допомогти у висвітленні подробиць розвитку захворювання і запропонувати нові шляхи в діагностиці захворювання на живих людях.

сандалі Thuya
Зображення золотих сандалів Туї (Thuya), бабусі Тутанхамона, що були сховані за покриттям. Джерело: auntminnieeurope.com

Багато відкриттів було зроблено в області технологій бальзамування. Стародавні бальзаматори розміщували шматки тканини і папірусу під шкіру лиця королівських мумій, для того, що вони виглядали, як живі в потойбічному світі. Таку технологію можна вважати попередницею сучасної пластичної хірургії. Часто кінцівки мумій набивали різним пакувальним матеріалом.

У муміях Тутанхамона, Рамзеса III і інших муміях членів королівської сім’ї Нового царства (18-а і 20-а Династія) античного Єгипту використовувалася подібна технологія. У той же час вважалося, що різні наповнювачі при муміфікації почали використовувати у більш пізній період, тільки з 21-ої династії. Це відкриття дозволить переглянути погляди на можливості та інструменти древніх бальзаматорів.

Так само, комп’ютерна томографія дозволила ідентифікувати об’єкти, які заховані в тіла або залишках тканин. У 15 муміях були виявлені 25 об’єктів. Локалізація багатьох об’єктів не була виявлена при попередній рентгенографії. Серед знайдених речей амулети, прикраси, намиста, наконечник стріли і багато інших незвичайні предмети.

Вчені планують продовжити дослідження мумій Нового Царства різного періоду для вивчення різних типів бальзамація мумій некоролівської сім’ї, мумії тварин та інші об’єкти які використовувалися при похоронах.