1 min read

П'ята фундаментальна взаємодія?

П'ята фундаментальна взаємодія?

Команда фізиків з Каліфорнійського Університету (University of California) виклала статтю на препринт (зі статтями до друку) сервері arXiv, в якій вони зробили припущення, що робота виконана угорською командою минулого року, можливо, виявила існування п’ятої сили природи.

Ця робота, звичайно, викликала певне хвилювання в фізичній спільноті, так що деякі дослідники вирішили відтворити експерименти, проведені в Угорському інституті ядерних досліджень.

Угорська команда під керівництвом Атілли Красногоркаі (Attila Krasznahorkay) вивчала можливе існування темних фотонів ­- аналогу звичайних фотонів, які взаємодіють з темною матерією. Вони опромінювали протонами зразки Літію­-7, в результаті чого утворювалися ядра нестабільного Берилію­-8. Останні розпадалися та випромінювали пару електрон-­позитрон (негативного електрона та його позитивного близнюка). На їхнє здивування, замість “провалу”, що узгоджувалося б з наявною теорією, вони виявили невеликий “виступ”, який дослідники приписали утворенню невідомої частинки, масою приблизно 17 МеВ.

Електрон-позитронний спектрометр, Угорщина

Фізики з Інституту ядерних досліджень в Дебрецені, Угорщина, кажуть, цей апарат — електрон-позитронний спектрометр — знайшов докази існування нової фундаментальної частинки. Джерело: MTA-Atomki

Результати своїх спостережень команда виклала на сервер arXiv, а пізніше опублікувала в журналі Physical Review Letters.

Їхня стаття не привертала багато уваги, аж поки вчені з Каліфорнійського Університету не виклали свою статтю, в якій припустили, що нова частинка не є темним фотоном, а натомість, можливо, є X-бозоном, який, як вони припускають, може нести надкоротку силу, яка діє на відстанях атомного ядра. Тобто силу, яка не є однією з чотирьох відомих фундаментальних взаємодій, що лежать в основі сучасної фізики.