2 min read

У полярних льодах вперше було знайдено живі бактерії

У полярних льодах вперше було знайдено живі бактерії

Науковці вперше знайшли та безпосередньо спостерігали живі бактерії у холодних полярних льодах Арктики та Антарктики – середовищі, яке досі вважалося стерильним.

Нові дані змушують нас змінити уявлення про планети Всесвіту, які могли б підтримувати життя, а також про те, наскільки потужний вплив людство здійснює на атмосферу Землі, збільшуючи викиди CO2.

Погляд в історію Землі

Шари снігу з часом ущільнюються та формують кишені повітря. Зразки цього повітря працюють як знімки атмосфери планети та відкривають дослідникам вікно на сотні тисяч років у минуле.

Кліматологи використовують зразки з льодових та сніжних свердловин, щоби встановити доісторичні рівні вуглекислого газу та порівняти їх з теперішніми, які відповідають індустріальній ері.

Дослідники роблять цей аналіз з одним припущенням, – що у цьому середовищі практично немає біологічної активності, яка б вплинула на середовище у снігу, поки він з роками перетворюється на лід. Однак вчора дослідники повідомили, що на власні очі спостерігали мікробну активність у снігах Антарктики та Арктики.

Зразки повітря з проб льоду могли бути заражені бактерією, яка залишалась активною у снігу, поки останній десятки років перетворювався на лід.

“Оскільки мікробактеріальну активність та її вплив на місцеве середовище ніколи не брали до уваги, коли дивились на зразки газу з льодових проб, це могло бути джерелом помірної похибки у інтерпретації кліматичної історії. Дихання бактерій могло дещо збільшити рівні CO2 у кишенях повітря, яке опинилось замкнутим у полярних шапках, що означає, що до початку активності людини рівні CO2 могли бути навіть нижчими, ніж вважалося раніше.”

– розповів головний автор дослідження доктор Келлі Редекер з Кафедри біології Університету Йорка –

“Крім того, те, що ми спостерігали метаболічно активні бактерії у найбільш недоторканому льоді та снігу є ознакою того, що життя поширюється у середовищах, де ви не очікували б його побачити. Це говорить про те, що ми можемо посунути наші горизонти, коли мова йде про планети, здатні підтримувати життя.”

Неочікувана знахідка

Дослідники працювали у регіонах Арктики та Антарктики та вжили заходів, аби обмежити вплив сонячного світла та вітрів. Щоби захистити зразки, вони вкривали їх брезентом посеред льодовиків якомога далі від ґрунту та інших форм дикого полярного життя, яке могло б забруднити проби.

Полярні регіони, де досліджувались проби снігу. Антартика – острів Сімі (60,718 S, 45,632 Вт) на сніжному полі Гоура, Арктика – Льодовик Ларсбрін, поблизу населеного пункту Лонгейрбейн, Свальбард (78.223 N, 15.627 E). Джерело: DOI: 10.1098/rsif.2017.0729

Кліматологи проаналізували зразки снігу у його природному стані, а в інших місцях вони простерилізували зразки за допомогою ультрафіолетових ламп. Коли вони порівняли результати, то знайшли у недотораному снігу неочікувано високі рівні метилйодиду, газу, що виробляють морські бактерії. Вперше живі мікроби знайшли вглибині полярного снігу, на віддалі від океану.

Результати дослідження говорять про те, що життя здатне існувати у найбільш віддалених, холодних та бідних на поживні речовини середовищах. Це відкриває радикально новий погляд на те, як холодні та вкриті снігом планети у космосі можуть нести на собі життя.

Далі науковці спробують з’ясувати, наскільки глибоко бактерії заселили полярні шапки, а астробіологи зможуть переглянути екстремальні температури для екзопланет, які потенційно можуть бути населеними, та встановити нові межі “придатної для життя зони“.

Journal of the Royal Society Interface (2017). DOI: 10.1098/rsif.2017.0729