4 min read

Три доісторичні істоти з минулого Землі, про яких ми нічого не знали

Три доісторичні істоти з минулого Землі, про яких ми нічого не знали

Протягом останніх кількох місяців палеонтологи зробили низку відкриттів. Ними були описані дивовижні створіння, що жили на нашій планеті мільйони років тому. І хоча наші знання про минуле ці тварини не перевертають, вони цілком заслуговують на те, щоби на них звернули увагу.

Коли люди замислюються над тим, чим займаються палеонтологи, то в першу чергу їм спадають на думку страшні зубасті монстри з минулого та химерні створіння, у саме існування яких дуже важко повірити. Насправді люди, що вивчають минуле біологічного світу Землі, вирішують значно складніші і не такі цікаві для широкої публіки питання. Однак час від часу вони таки роблять відкриття саме того, чого від них чекає публіка, вихована на «Парку Юрського періоду».

Маленький родич тиранозавра

На початку травня 2019 року вчені з Технічного коледжу Вірджинії опублікували статтю, у якій описали новий вид хижих динозаврів, які є родичами відомого тиранозавра рекса. Suskityrannus hazelae жив у Північній Америці 92 мільйони років тому. Він був усього 90 см заввишки та довжиною у 2,7 метра. Тобто, вся тварина була розміром, як один лише череп тиранозавра рекса.

Реконструкція сускітирана
Реконструкція сускітирана. Джерело: Andrey Atuchin

Тварина мала значно тонші ноги та череп у порівнянні з пропорціями тіла її велетенського родича, і була вкрита коротким пір’ям. Загалом нововідкритий динозавр досить сильно нагадує дитинчат тиранозавра рекса, які вже були відомі вченим. Однак дослідження кісток показує, що на момент загибелі це вже була доросла особина віком, щонайменше, у три роки.

Цікаво, що автор відкриття Стірлінг Несбіт знайшов кістки ще 1998 року, коли був старшокласником. І тільки зараз, після багатьох років дослідження, вже ставши професором, він зміг точно встановити, що кістки належать новому виду.

Судячи з усього, тварина вела образ життя подібний до сучасних невеликих хижаків, схожих на койота. Власне «suskі» з мови індіанського племені зуні та означає «койот». Так «койототиран» цілком відповідає образу зубастого хижого динозавра, і ми ще колись побачимо його якщо не у фантастичному фільмі, то у якомусь документальному кіно.

Великий лев, але не кішка

Небезпечні хижаки мешкали не тільки у крейдяному періоді. Стаття, що з’явилася у квітні 2019 року описує одного із найбільших хижих ссавців, що коли-небудь мешкали на Землі. Як і у випадку з сускітираном, рештки Simbakubwa kutokaafrika кілька десятиліть пролежали у кенійському музеї, перш ніж дослідники як слід вивчили їх та описали тварину, що стала справжньою сенсацією.

Жив нововідкритий хижак близько 23 мільйони років тому у часи раннього міоцену. Сімбакубва належав до гієнодонів – вимерлого ряду хижаків, що не має ніякого відношення до сучасних гієн. Гієнодони були панівною групою хижаків у Євразії, Африці та Північній Америці впродовж 45 мільйонів років.

Сімбакубва жив наприкінці епохи панування гієнодонів. За десятки мільйонів років до того його пращури прийшли до Африки з Євразії, де вони й виникли. Однак на момент поширення цього хижака у Євразії його родичів вже витіснили не такі великі, але краще пристосовані, пращури сучасних кішок, собак та гієн.

Приблизно так виглядали гієнодони.

Все ж, сімбакубва вражає уяву. Маючи розміри сучасного носорога, цей хижак важив півтори тонни та за розмірами не тільки значно переважав африканського лева, але і найбільшого з сучасних наземних хижаків – полярного ведмедя. Його щелепи у довжину перевищували пів метра.

І все ж сімбакубва вимер. Судячи з усього він, як і усі масивні хижаки, не стільки полював сам, скільки відбирав здобич у менших м’ясоїдів. І коли клімат змінився цей «не-лев» просто не зміг пристосуватися. Хижаки, що займають вершину харчової піраміди, від усіх екологічних криз страждають найбільше. Велетенські щелепи вражають нашу уяву, але вберегти своїх господарів від голодної смерті, коли умови змінюються, вони не можуть.

Химерний краб

Та не тільки на великих зубатих монстрів виявилася багатою ця весна. У квітні 2019 року вчені повідомили про те, що у покладах американського штату Колумбія вони знайшли рештки більш як 70 дивних істот, які належали до досі невідомого виду та роду. Жили вони приблизно у той самий час, що і вже згаданий сускітиран, однак, на відміну від нього, були мешканцями морських глибин.

Викопні рештки Callichimaera perplexa. Джерело: J. Luque et al.

Істота була названа Callichimaera perplexa, що означає «дивовижна красива химера». Тварина, розміром у 1,6 сантиметра, ніби пурхала у воді за допомогою кількох пар веслоподібних плавців. Попри це вона відносилася до крабів. В одній істоті поєдналися риси, притаманні різним стадіям розвитку краба і, навіть, крабам, що жили у різні епохи.

Так видовжене тіло, довгий ніс та великі незахищені очі, що в першу чергу виділяються на реконструкції каліхімери, характерні для певних стадій розвитку сучасних крабів. Однак у дорослих тварин вони ніколи не зустрічаються. А виявлені рештки явно належали не личинкам.

Водночас каліхимера демонструє наявність грудних плавців та передніх кінцівок, що характерні для ранніх крабів, які на відміну від сучасних тварин, плавали у товщі води.

Реконструкція каліхимери. J. Luque et al.

Така дивна комбінація ознак вказує на те, що ранні краби досить сильно відрізнялися від тих, що добре відомі нам нині. Сучасні представники цієї групи тварин є придонними мешканцями, вкорочена будова тіла яких дозволяє їм спритно ховатися за камінням. А ось ті краби, що були сучасниками останніх динозаврів, займали значно більше екологічних ніш. Тож можливо, це не остання істота з клешнями, що дивовижним чином пурхала у воді, яку ми знайшли в осадових породах.

Подібні палеонтологічні знахідки значно розширюють наші уявлення про істот, що існували в різні періоди розвитку планети, але згодом стали надбанням світової культури. До відкриття динозаврів, хижих двоногих плазунів у світовій культурі не існувало. Та й цілком історичний, хоча і вимерлий нині, жахливий вовк Canis dirus став вже цілком звичним героєм фантастичних оповідань.

Лютововк
Canis dirus став праобразом лютововка з телесеріалу “Гра престолів”. Джерело: HBO

І хто знає, які з нині відкритих видів у майбутньому стануть частиною художніх фільмів?

Nature Ecology & Evolution (2019), DOI: 10.1038/s41559-019-0888-0Journal of Vertebrate Paleontology (2019), doi: 10.1080/02724634.2019.1570222; Science Advances (2019), doi: 10.1126/sciadv.aav38757.