2 min read

Палеонтологи знайшли павука з хвостом у бурштині віком 100 мільйонів років

Палеонтологи знайшли павука з хвостом у бурштині віком 100 мільйонів років

Невідомий вид арахнід, схожий на павука з хвостом, був знайдений у шматку бурштина у М’янмі (раніше – Бірма). Зразок відноситься до середнього Крейдового періоду, і йому близько 100 мільйонів років.

Дивовижна знахідка

Повідомлення про відкриття з’явилося у понеділок. Історію одного дивного шматка бурштину з Південно-Східної Азії разом з колегами з інших країн розповів Пол Селден з Палеонтологічного інституту Канзаського університету.

“У північній частині М’янми добувають багато бурштину, і цікавість до нього зросла десять років тому, коли з’ясувалось, що цей бурштин походить з середнього Крейдового періоду; через це, усі комахи, які там знаходили, виявились значно старішими,”

– розповів Селден –

“Він надходив у Китай, де дилери продавали його дослідницьким інститутам. Ці зразки стали доступними для вивчення у Нанкінському інституті геології та палеонтології минулого року.”

Знайдена тварина нагадує павука, оскільки має ікла, чоловічі педипальпи, чотири лапи для ходьби, а також павутинні бородавки для створення павутини. Але є одна деталь, якої не має жоден з відомих павуків сьогодні, – жгут або хвіст у задній частині черевця (опістосоми).

Хвостатий павук з Крейдового періоду
Арахнід з Крейдового періоду Chimerarachne yingi опинився у бурштиновій пастці на 100 мільйонів років. Джерело: Канзаський університет

Придаток цього виду виглядає, як антена, тому дослідники припускають, що відросток використовувався як сенсор для відстеження змін у навколишньому середовищі.

Нова знахідка також підтвердила гіпотезу Селдена та його колег, коли декілька років тому вони знайшли іншу тварину, яка також була схожа на павука з хвостом. Але тоді у зразка не було павутинних бородавок. Ці тварини, вочевидь, жили значно раніше: у Девонському (380 млн років тому) та Пермському (290 млн років тому) періодах. Вчені вважають, що вони сформували основу для нового ряду павукоподібних – Uraraneida, – який лежить в одній еволюційній гілці з сучасними павуками.

Хвостатий арахнід
На думку археолога Пола Селдена, прадавні арахніди використовували хвоста аби відчувати зміни довкола. Джерело: Канзаський університет

Дослідники дали новому виду назві Chimerarachne на честь Химери з грецької міфології. Химера була гібридною твариною, яка мала складові частини від декількох тварин.

За словами Селдена, вони можуть лише здогадуватися, який спосіб життя вели ці тварини, та чи використовували вони своє павутиння для полювання.

“Ми не знаємо, чи пряли вони павутиння. Павутинні бородавки використовуються не тільки для створення мережева, але й для цілого ряду необхідних речей: обернення яєць, облаштування норок, щоби робити гамаки для ночівлі, або просто залишати позаду сліди. Якщо вони живуть у норах та виходять з них, вони залишають по собі слід, щоби потім знайти шлях назад. Все це павуки розвинули в процесі еволюції задовго до того, як вони піднялися нагору аби робити пастки для комах.”

– зазначив дослідник –

“Можу припустити, що вони не робили павутинні пастки, які розтягувались між кущами. Однак, як і всі павуки, вони були м’ясоїдними, тому, я думаю, вони їли комах.”

Дослідники вважають, що М’янма є досить віддаленим середовищем, аби вберегти нащадків хвостатих павуків. І, можливо, у джунглях все ще збереглися представники Chimerarachne. Ці ліси ще надто погано досліджені, тому у вчених є непогані шанси знайти цих крихітних істот живими.

Nature Ecology & Evolution (2018), doi:10.1038/s41559-017-0449-3