Дослідники створили квантовий канал для спілкування без фізичного носія

CC BY-SA 4.0

Феномен суперечливості у квантовій механіці пов’язаний з перенесенням квантового стану з одного місця в інше без руху будь-якої квантової або фізичної частинки. Група китайських дослідників вирішила реалізувати це явище на практиці, і їм це вдалося.

Квантовий канал

Цей суперечливий зв’язок вимагає існування певного квантового каналу між двома позиціями у просторі. Це також означає, що якщо якась квантова частинка перетне цей канал, уся система одразу втратить фіксований стан, і утвориться новий. Порушення відбувається через корпускулярно-хвильовий дуалізм, фундаментальний принцип квантової фізики, де кожна частинка може бути описана окремою хвильовою функцією.

Теоретичні пояснення явища суперечливості неодноразово з’являлись у наукових журналах та публікаціях, однак досі ніхто не брався за практичну реалізацію цього феномену.

Група китайських вчених нещодавно розробила та експериментально перевірила таку систему суперечливого зв’язку. Вони успішно біт за бітом передали невелике монохромне растрове зображення, об’ємом 1250 байт (10 кб), з одного місця в інше за допомогою адаптованого квантового ефекту Зенона.

Хитрість полягала у тому, щоби піддавати експериментальну систему постійним слабким вимірюванням. У цей момент і виникає ефект Зенона, який утримує всі метастабільні частинки від розпаду. Вони наче “заморожуються”, а фізики отримують впевненість, що система залишатиметься стабільною поки триває ефект. Це лише один з прикладів дуже не інтуїтивного явища, що трапляється у квантовому світі.

Пристрій комунікації без носія

У публікації йдеться про те, що автори дослідження досягли прямої передачі інформації через відстань 50 см без використання носія. Схема була наступна: два детектори одиничних фотонів встановили на виході останнього масиву розділювачів світла. Оскільки у системі підтримувався ефект Зенона, можна було передбачити, який з детекторів одиничних фотонів “клацне”, коли фотонам буде дозволено пройти повз. Додатково вчені встановили інтерферометри, щоби контролювати незмінність стану системи.

Схематичне зображення установки для створення квантового каналу. PNAS

Розмова Еліс з Бобом

У схемі китайських вчених приймач та передавач представлені двома компонентами: Бобом та Еліс. Завдання Еліс полягає у перенесенні одного фотона до встановленого інтерферометра. Рух фотона фіксують три детектори D0, D1 та Df. У випадку логічного “0” тільки Df фіксує фотон, а у внутрішньому колі Еліс відбувається інтерференція. “1” виникає тоді, коли на стороні Еліс не трапляється жодного клацання детектора, викликаного фотоном, що проходить крізь канал, оскільки сам канал з ефектом Зенона у цей час вже “зруйнований” (Боб також “знає” про це через хвильову функцію та детектор LCPM).

Після послідовної передачі всіх бітів інформації про зображення за допомогою “0” та “1” дослідники заново зібрали зображення – монохромний растр китайського вузла.

Растрове зображення китайського вузла розміром 10 000 байт, передане через квантовий канал з ефектом Зенона. В експерименті чорні пікселі визначались логічним “0”, а білі – “1”. PNAS

“У 1940-х роках була розроблена нова техніка – голографія, – щоби фіксувати не тільки інтенсивність світла, а й його фазу. Хтось може поставити питання: чи може сама фаза світла бути використана для створення зображення? Відповідь – так.”

– зазначають автори публікації.

В експерименті носієм інформації стала сама фаза світла, реальна хвильова функція. Фізичний квант світла з певною амплітудою (інтенсивністю) виявився зовсім непотрібним.

Нова технологія може використовуватись не тільки для прямого обміну інформацією, але й для фотографування важливих артефактів, яким може зашкодити світло.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2 Shares:
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перегляньте також
Можливий розпад бозона Хіггса на нижні кварки
Далі

6 років після відкриття: у ЦЕРН вперше зафіксували розпад Бозона Хіггса на нижні кварки [оновлено]

Женева, 28 серпня – через шість років з моменту відкриття унікальної квантової частинки, дослідники вперше побачили розпад бозона Хіггса…
Далі

На крок ближче до нейролінку та цифрового збереження спогадів

Американські дослідники створили квантовий матеріал, який може допомогти трансформувати електрохімічні сигнали мозку в електричні, придатні для обробки комп’ютером.
Далі

Відкрита нова властивість квантових частинок – “зворотний рух”

Математики зі Сполученого Королівства та Німеччини відкрили докорінно нову властивість квантових механічних частинок – здатність рухатись у протилежному…
Люстра квантового комп'ютера
Далі

IBM збирається відкрити потужності свого квантового комп’ютера для приватного сектора

Одна з найбільших у світі компаній з розробки програмного забезпечення ще нещодавно відзвітувала про чергове зниження прибутків за…
Контейнер детектора MiniBooNE
Далі

Фізики вперше зафіксували осциляції антинейтрино та появу нової частинки

Фізики повідомляють про “ґрунтовні докази” з експерименту NOvA, які підтверджують існування унікального квантового явища – осциляцій антинейтрино на відстані,…