3 min read

Чому тварини відпочивають у різних позах? Все залежить від розміру

Чому тварини відпочивають у різних позах? Все залежить від розміру

Вчені зі Швейцарії майже рік спостерігали за тим, в яких позах відпочивають тварини в зоопарках. Все заради того, щоб дізнатися, чому різні види тварин зазвичай обирають одне й те саме положення для відпочинку.

Мало хто може сказати, що бачив, як корова спить розлігшися. І мало хто, окрім науковців з Швейцарії задумувався, чому це так. В організмі жуйних тварин, таких як корова, антилопа чи вівця їжа, яку вони повторно пережовують, має сортуватися в шлунку на фракції. Цей процес відбувається частково через вплив сили гравітації. І, щоби перетравлювання, яке може тривати понад 30 годин, проходило без ускладнень, шлунок жуйних повинен постійно залишатися в однаковому положенні відносно гравітації. Вважається, що це є причиною, чому корови відпочивають стоячи або лежачи на грудях, і ніколи, наприклад, на спині. Звідси виходить, що тварини з іншим типом травлення мали б частіше лежати в таких позах, що недоступні жуйним.

Надихнувшись цією гіпотезою, вчені з Цюриха мали намір провести дослідження, яке б пролило більше світла на справжній зв’язок між типом травлення та позою відпочинку тварини. Натомість, воно показало, що є не менш важливі фактори впливу. Зокрема, розмір тіла тварини.

Вчені у зоопарку

Науковці майже рік проводили спостереження за 253 травоїдними ссавцями у зоопарках Швейцарії та Німеччини. Вони зафіксували 29 478 випадків відпочинку вдень у 36 видів та 7 383 випадки вночі у 18 видів.  Результати спостережень показали, що існують деякі закономірності, які демонструють зв’язок між розміром тіла та звичною позою відпочинку.

Так, маленькі тварини з короткими ногами частіше за все лежать на животі. Лише гризуни інколи демонстрували сон сидячи.

“Чим менша відстань від торса до землі, тим імовірніше, що тварина лежатиме на животі,”

– каже професор Маркус Клаусс з Клініки для тварин із зоопарків, екзотичних та диких тварин в Університеті Цюриха.

Дамани віддають перевагу відпочинку, лежачи на животі. Джерело: Christian Schiffmann

Виявляться, що більші за розміром тварини частіше лягають повністю на бік: така поза більш комфортна для їхніх ніг. Навіть верблюди та лами, які мають схоже з жуйними травлення, на відміну від корів, інколи лежать на боці та у такий спосіб тимчасово припиняють травлення. Хоча виключенням з цього правила є коні та зебри, які частіше відпочивають стоячи, особливо вдень. Для цього в них є чудове пристосування: колінний замикальний механізм, що пасивно знерухомлює суглоб, таким чином зменшуючи навантаження на м’язи.

Слони в молодому віці часто відпочивають на боці. Джерело: Christian Schiffmann

Найбільша травоїдна тварина Землі – слон – теж підпорядковується вищенаведеному правилу. Слони часто полюбляють відпочивати на боці. Правда, допоки не постаріють, бо, як і в людей, у похилому віці їм вставати важче. В такому випадку вони частіше стоять, спираючись на стіни, стовпи або дерева. А от трохи менші від них бегемоти та носороги навіть у поважному віці нерідко лягають перепочити, звернувшись на бік.

Бегемоти полюбляють лежати як на боці, так і на животі. Джерело: Christian Schiffmann

Червоний Кенгуру
Рудий кенгуру виявився єдиною травоїдною твариною, якій цілком зручно відпочивати, лежачи на спині.

Journal of Mammalogy (2019), doi: 10.1093/jmammal/gyz044.