2 min read

Робот вперше провів операцію на м’яких тканинах

Робот вперше провів операцію на м’яких тканинах

Останніми роками роботи поступово, але наполегливо “прогризають” собі шлях в операційні, допомагаючи проводити операції. Але донедавна — тільки під управлінням людей.

Роботичні пристрої мають великі потенційні переваги — вони можуть допомогти зменшити кількість помилок та збільшити ефективність операцій. Але розробка робота, який би міг сам проводити операції – справжній виклик. Особливо це стосується робота, здатного оперувати м’які тканини, де вправність рук хірурга життєво важлива.

Робот-перукар

Група дослідників з Національного Дитячого Медичного Центру в Вашингтоні (The Children’s National Medical Center in Washington, D.C.) __fg_link_0__, який, за їхніми словами, здатен робити подібні операції без постійного нагляду чи управління зі сторони людини.

Більшість операцій, виконуваних роботами, зараз не є повністю автономними. Хоч машина й виконує операцію, кожен її крок чи рух направляється хірургом. Тож точність рухів та якість операції в цілому залежать від вміння та навичок лікаря, який її контролює.

Метою дослідників було створити пристрій, який би міг проводити операції на м’яких тканинах сам та без будь-якої сторонньої допомоги. Тому вони створили машину СТАР (Smart Tissue Autonomous Robot – STAR), що являє собою легку роботичну руку, яка нахиляється над хірургічним столом з прикріпленим інструментом для зшивання.

Робот хірург
Робот “СТАР” виконує операцію. Світлина: Axel Krieger

60 відсотків операцій проводилися повністю автономно, тобто лікарі не допомагали роботу протягом процедури.

Щоб перевірити пристрій, розробники дали роботу завдання зшивати нутрощі свині. Поруч таке ж зшивання проводили хірург, а також робот, керований хірургом. Порівнявши результати, дослідники виявили, що результати СТАР в середньому кращі ніж результати хірурга та керованого робота.

В статті розробники заявляють, що 60% операцій були повністю автономними, тобто лікарі не втручалися в роботу пристрою. Що ж до решти 40%, то в тих випадках дослідники вносили певні коригування в роботу робота протягом операції. Проте, зазначають вони, ці коригування були незначними, тому дослідники впевнені, що робот може бути автономним у 100% операцій.