2 min read

Затоплені цунамі руїни римського міста знайдені у Тунісі

Затоплені цунамі руїни римського міста знайдені у Тунісі

На північному сході Тунісу під водою знайшли руїни давнього римського міста. Нова знахідка може підтвердити попередню теорію про те, що давнє римське місто Неаполіс також частково поглинули води Середземного моря в IV столітті нашої ери.

“Це головне відкриття,”

– розповів AFP Мунір Фантар, голова тунісько-італійської археологічної місії, яка проводила археологічні дослідження біля берегів Набуля.

Руїни Неаполіса
Один з монументів давнього грецького міста Неаполіс. Джерело: National Heritage Institute Tunisia/University of Sassari/AFP

За словами керівника експедиції, під водою були приховані цілі вулиці, скульптури та амфори для виготовлення гаруму, давньоримського соусу, який готували з ферментованої риби.

“Це відкриття дозволило з точністю встановити, що Неаполіс був головним центром з виробництва гаруму та соленої риби, ймовірно, найбільшим центром у римському світі.”

– додав Фантар.

Археологічні розкопки Набуль
Археологічна експедиція працювала у водах Середземного моря неподалік туніського міста Набуль. Джерело: dailymail.co.uk

Неаполіс (з гр. – “нове місто”) – це стародавнє грецьке місто, залишки якого поховані під водою вздовж морського узбережжя туніського містечка Набуль.

Команда археологів почала пошуки стародавнього порту Неаполіса ще 2010 року, проте знайти руїни міста вдалось лише цього року завдяки сприятливим погодним умовам.

Руйнівне цунамі

Історичні дані вказують на те, що Неаполіс постраждав від цунамі, яке сталося 24 липня 365 року нашої ери. Це пояснює те, чому частина руїн міста залишилась під водою.

Під час Третьої Пунічної Війни Неаполіс перейшов до рук Карфагена. Можливо, через це римські історики залишили мало згадок про Неаполіс у своїх працях.

Підводний землетрус 365 року викликав цунамі, яке зруйнувало критські поселення та прокотилося по південних і східних узбережжях Середземномор’я. Особливо постраждали Лівія, Олександрія і дельта Нілу, загинули багато тисяч людей, а кораблі були відкинуті на 3 км вглиб суші.