2 min read

Навіщо японський космічний апарат бомбардував астероїд Рюгу?

Навіщо японський космічний апарат бомбардував астероїд Рюгу?

4 квітня японський космічний апарат Хаябуса 2 скинув на поверхню астероїда Рюгу заряд вибухівки. Бомбардування було необхідним для збору зразків з-під поверхні космічного тіла, матерії, яка була надійно ізольована від жорстких космічних умов мільйони років.

Японський космічний апарат Хаябуса 2 вже майже як рік знаходиться на орбіті астероїда на відстані близько 285 мільйонів кілометрів від Землі. В період проведення активної фази місії Хаябуса 2 встиг опустити на поверхню астероїда два мобільні зонди MINERVA-II 1. Оскільки скеляста поверхня Рюгу не дозволяє пересуватися на колесах, дослідники обладнали їх спеціальними маховими пристроями зі зміщеним центром інерції, які в умовах слабкої гравітації легко здіймають апарати у повітря. Це дозволило тандему з роверів не їздити, а стрибати поверхнею астероїда та зробити неймовірні фото. Крім того, Хаябуса 2 знижувався над поверхнею Рюгу, щоби вистрілити в нього танталовими снарядами та зібрати частинки пилу за допомогою маніпулятора.

Проте на початку квітня дослідники здійснили, певно, найбільш агресивний акт відносно астероїда: Хаябуса 2 випустив у бік космічного тіла мідну капсулу з вибухівкою, щоби створити на поверхні Рюгу перший штучний кратер.

Кратер від вибуху на поверхні Рюгу
Два зображення, отримані з Оптичної навігаційної камери космічного апарата Хаябуса 2, які демонструють появу штучного кратера на поверхні астероїда Рюгу. Джерело: JAXA

Коли снаряд досяг відмітки 3,5 метри над поверхнею, відбувся вибух, який підняв ґрунт у космос, залишивши по собі свіжий кратер. Щоби убезпечити апарат, в японському космічному агентстві заздалегідь відвели Хаябуса 2 на інший бік астероїда. Однак пізніше він повернувся на місце вибуху, щоби зібрати зразки каміння та пилу.

Цей вибух був особливо важливим, оскільки завдяки йому вдалося дістати частинки, які не контактували з космічним випромінюванням впродовж мільйонів, або навіть мільярдів років.

На відносно невеликому астероїді (діаметр Рюгу складає близько 900 метрів) мав зберегтися реліктовий матеріал, який містить елементи з ранніх часів формування Сонячної системи. З тієї самої матерії формувалися й планети. Ми також можемо більше дізнатися про роль Рюгу у появі життя на Землі, яке навряд чи б з’явилося без води та базових молекул з астероїдів.

Викид ґрунту з поверхні астероїда Рюгу
Після відправки капсули з вибухівкою з космічного апарата Хаябуса 2 відокремилась камера DCAM3, яка відзняла викид ґрунту з поверхні астероїда. Джерело: JAXA

Вибух капсули на початку квітня не був першим підривом, яке людство здійснило у глибокому космосі. У 2005 році зонд NASA Deep Impact влетів у комету Темпель 1, зафіксувавши унікальні дані про склад цього космічного тіла. А у 2010 місія NASA LCROSS надіслала ударний блок в кратер поблизу місячного Південного полюса, що призвело до відкриття значних покладів води в цьому регіоні супутника.

Влітку 2019 року в рамках місії Хаябуса 2 має відбутися висадка ще одного ровера на поверхню Рюгу під назвою MINERVA-II 2. Якщо все піде за планом, вже в листопаді апарат розпочне свою подорож на Землю, де на нього будуть чекати дослідники зі всього світу. Вивчення зібраних різними методами зразків може тривати ще близько року.

Схоже, за мільярди років бомбардування Землі астероїдами та метеоритами ми нарешті починаємо “завдавати удар у відповідь”. За планом американського аерокосмічного агентства, у 2022 році місія Double Asteroid Redirection Test (DART) має вистрілити снарядом в супутник невеликого навколоземного астероїда 65803 Дідим. Так ми маємо перевірити свої здібності у відбитті космічних брил, які можуть загрожувати Землі.