3 min read

Куріння під час вагітності подвоює ризик раптової смерті немовлят

Куріння під час вагітності подвоює ризик раптової смерті немовлят

Навіть одна цигарка в день під час вагітності вдвічі збільшує ризик раптової дитячої смерті. Такий висновок отримали вчені з Дитячого дослідницького інституту в Сіетлі та Microsoft після того, як провели масштабне дослідження з використанням технології штучного інтелекту.

Дані були опубліковані в науковій статті, яка вийшла в журналі Pediatrics.

Раптовою дитячою смертю (англ. Sudden Unexpected Infant Death, SUID) називають несподівані випадки загибелі немовлят до року. Сюди входять випадкове задушення уві сні, несподівана смерть від недіагностованих хвороб та синдром раптової дитячої смерті (СРДС), коли неможливо визначити що стало причиною загибелі.

Існує багато досліджень, в яких стверджується, що куріння вагітних є найпотужнішим фактором ризику СРДС в індустріальному світі. Але в них, як правило, використовувалась обмежена кількість даних про тютюнопаління матерів. Тож науковці з Сіетла прагнули дослідити зв’язок між курінням вагітних і ризиком SUID, та як він змінюється в залежності від кількості викурених сигарет.

Використання технології штучного інтелекту

Щоб відповісти на ці питання, дослідники використали методику комп’ютерного моделювання для аналізу впливу куріння цигарок матерями на немовлят, народжених у США з 2007 по 2011 роки.

У дослідженні спеціалісти з Microsoft використали технологію штучного інтелекту (ШІ), на основі якої створили моделі машинного навчання. За допомогою них науковці змогли проаналізувати дані на основі понад 12 мільйонів пологів породіль, які надали інформацію про їхній статус паління. З цього числа дослідникам було відомо про 10 тисяч випадків SUID.

“Використовуючи ШІ, ми побудували моделі машинного навчання, які проаналізували дані мільйонів народжень та смертей немовлят, включно з історіями паління матерів, дозволивши нам зробити те, чого раніше не вдавалося: оцінити вплив кожної сигарети на SUID на значному рівні деталізації,”

– розповів Хуан Лавіста, старший директор з наукових досліджень в дослідницькій лабораторії Microsoft AI For Good –

“За допомогою нашого Штучного інтелекту для гуманітарної діяльності, дослідники даних з Microsoft продовжуватимуть вивчати інші причини SUID разом із вченими Дитячого дослідницького інституту в Сіетлі та експертами SUID із усього світу”,

Невтішні результати

При викурюванні однієї цигарки ризик SUID подвоюється у порівнянні з тими, хто не палить. До того ж, ризик зростав лінійно при викурюванні від 1 до 20 сигарет на добу. Тобто кожне наступне паління після першого додатково збільшувало ризик на 7%.

Як змінюється ризик виникнення SUID (по осі “y”) в залежності від середньої кількості викурених цигарок на добу (по осі “х”)

Вагітні, які до третього триместру змогли зменшити кількість викурених цигарок, ненабагато знизили ризик SUID – на 12%. Ті ж, хто відмовився зовсім від паління – на 23%. Група, яка скоротила куріння, з самого початку вагітності викурювали в середньому більшу кількість сигарет, тоді як ті, хто успішно кинули палити, курили менше сигарет у першому триместрі.

Цікаві результати були отримані стосовно тих жінок, що були курцями до вагітності, але кинули палити під час вагітності. В них шанси на раптову дитячу смерть на 47% були вищими, у порівнянні з тими, хто ніколи не курив. Можливо, частина жінок кинули, коли дізналися, що вони вагітні та повідомили, що вони не були курцями в першому триместрі вагітності. Але на той момент плід вже піддався впливу тютюну, ще до встановлення вагітності. Цікаво, що збільшення коефіцієнта шансів було подібним незалежно від того, яка кількість сигарет була викурена впродовж 3 місяців перед вагітністю.

На основі дослідження вчені припускають, що приблизно 22% усіх випадків SUID у США пов’язані з тютюнопалінням матерів під час вагітності. Автори дослідження вважають, що просвітницька робота, спрямована на зниження ризику SUID, повинна пропагувати відмову від куріння до вагітності та припинення куріння під час вагітності. А тим, хто не може повністю кинути палити, слід порадити максимально зменшити кількість викурених цигарок.

Pediatrics (2019), doi: 10.1542/peds.2018-3325