1 min read

Отримано перші докази про снігові бурі на Марсі

Отримано перші докази про снігові бурі на Марсі

Майбутнім колоністам Марса доведеться мати справу не тільки сухою та запиленою атмосферою, але й зі снігопадами. Нові метеорологічні дані з іншого світу, говорять про те, що атмосфера Червоної планети може створювати потужні раптові снігові бурі.

Нові невідомі у рівнянні Марса

Попередні спроби моделювання погоди на Марсі вказували на те, що колись на Марсі таки був сніг. Крига могла виникати у віддаленому минулому планети, коли на її поверхні було більше води. У 2008 році поверхневий модуль Phoenix навіть зафіксував дрібні сніжинки у розрідженій атмосфері. Однак тоді не було суттєвих доказів, які б вказували на справжні хуртовини.

Хмари пилу та льоду потрапили в об’єктив інструменту Surface Stereo Imager (SSI) марсіанського зонда Phoenix (Фенікс) 7 жовтня 2008 р. Джерело: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Texas A&M University

“Вперше хтось показав, що на Марсі виникають снігопади та мікробурі з водяного льоду.”

розповів виданню New Scientist Аймерік Шпіга, провідний автор дослідження з Університету ім. П’єра та Марії Кюрі у Парижі –

“Вважалося, що будь-які сформовані частинки снігу повільно падають під дією власної ваги.”

У своєму дослідження французька команда вивчила дані про льодяні хмари на Марсі за останні десятиліття. Головними джерелами стали орбітальні апарати Mars Global Surveyor (MGS) та Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), а також лазерні вимірювання з поверхневого зонда Phoenix, який став очевидцем примарного снігопаду.

За словами Шпіги, снігові шторми на Марсі можуть бути дійсно потужними, але багато частинок можуть просто випаровуватись на своєму шляху до поверхні. Якщо ж снігова хмара буде достатньо близько до землі, тоді сніжинки можуть вціліти та випасти на землі.

Вчені вважають, що марсіанські снігопади можуть відігравати таку ж роль у водному циклі, як це відбувається на Землі. Це атмосферне явище може впливати на майбутню діяльність колоністів або стати джерелом води для розвитку колоній.

Nature Geoscience, DOI: 10.1038/NGEO3008