3 min read

SpaceX повідомила про часткове згортання марсіанської програми

SpaceX повідомила про часткове згортання марсіанської програми

Чутки та підозри про те, що SpaceX суттєво змінює свої плани щодо роботизованої місії на Марс, підтвердили у NASA. В космічному агентстві заявили, що отримали від комерційної компанії Маска офіційне повідомлення.

SpaceX повідомила NASA про згортання та доопрацювання наявної програми космічних модулів Red Dragon, які мали використовуватись для посадки на Марсі.

За умовами великої “космічної угоди” між SpaceX та NASA – Space Act Agreement, державна агенція мала забезпечити місію Red Dragon міжпланетною навігацією та зв’язком. Це відповідало першочерговим планам SpaceX відправити на Марс безпілотний корабель з роботами у 2018 році. Проте вже на початку цього року у SpaceX повідомили, що доставка експериментального модуля за допомогою важкої ракети Falcon Havy все ж відкладається на 2020 рік.

4 серпня Маск опублікував коротку анімацію першого польоту Falcon Heavy. Перший тестовий запуск заплановано на листопад 2017 року. За словами Маска, “багато чого може піти не так”.

Тим часом, засновник та виконавчий директор компанії Ілон Маск минуло місяця заявив, що його компанія займається розробкою нової капсули Dragon, яка тепер має ефективно доставляти астронавтів на МКС, і більше немає нічого спільного з м’якою посадкою, як це планувалось раніше. Натомість, космічні екіпажі мають повертатись на Землю “перевіреним” способом, з парашутом та приводненням в океані.

Так виглядали тести капсули Dragon 2 у 2015 році:

Red Dragon – це роботизована, безпілотна версія космічного модуля Crew Dragon. Концепція, запропонована SpaceX, включала бокові реактивні двигуни, які мали стримувати та сповільнювати капсулу під час входження в атмосферу Марса та гальмувати біля самої поверхні.

Однак щойно цей функціонал було прибрано з пілотованого модуля Crew Dragon, у громадськості почали з’являтися питання до програми Red Dragon. Ситуація стала ще більш невизначеною, коли Маск так і не розповів про чіткі плани щодо Red Dragon, а прес-секретар та речник SpaceX щораз відмовлявся коментувати це питання.

Стиснення перспективи міжпланетного транспорту

З інтерв’ю керівника відділу планетарної науки NASA Джеймса Гріна стало відомо, що SpaceX повідомила NASA про “посунення Red Dragon на другий план”.

“Ми готові поспілкуватись з Ілоном, коли він буде готовий поговорити з нами… і ми в жодному разі не тиснемо на нього.”

– розповів Грін –

“Все дійсно залежить від нього. Згідно з Угодою про космічний акт, ми погодились прокласти курс до Марса, провести його до верхньої атмосфери, а приземлення залишалось за ним. На мою думку, це досить гарна угода.”

Очікувалось, що впродовж наступних чотирьох років NASA витратить на програму Red Dragon 32 млн доларів. Ця сума мала скласти 10% від загального кошторису програми.

Місія “Червоних Драконів”

Комплекс космічних кораблів Red Dragon (Червоний Дракон) мав стати основним транспортом для доставки вантажів та наукових інструментів на поверхню Марса та вперше застосувати для приземлення ретрореактивну тягу.

У NASA також погоджуються, що для безпечного приземлення на Марсі важких вантажних та пасажирських кораблів необхідна реактивна система гальмування, побудована на двигунах на кшталт SuperDraco.

Рендерінг космічного корабля з художнього фільму NatGeo “Марс” Джерело: FRAMESTORE

Американське космічне агентство підписало контракт на підтримку комерційної програми Red Dragon з метою збору даних під час майбутнього застосування ретрореактивної системи в атмосфері Марса. Для NASA це можливість, яку вони змогли б реалізувати самостійно лише у кінці 2020-х років.

Раніше Маск написав у Twitter, що SpaceX не полишило програму надзвукового ретрореактивного гальмування на Марсі.

“План точно полягає у розробці силових приземлень на Марсі, але з набагато більшим кораблем.”

– так минулого місяця Маск прокоментував повідомлення SpaceX про відмову від реактивного приземлення на Марсі для пілотованих місій Crew Dragon.

Під час виступу на  67-му Міжнародному астронавтичному конгресі в Гвадалахарі Маск заявив, що концепція гігантський міжпланетних перевезень, яка була презентована минулого року, зазнала скорочення. Він також додав, що він розповість про зміни у вересні на Міжнародному астрономічному конгресі в Аделаїді, Австралія.