2 min read

SpaceX об'єднує зусилля з NASA, щоб полетіти на Марс у 2018 році

SpaceX об'єднує зусилля з NASA, щоб полетіти на Марс у 2018 році

Сталося те, що мало статися: SpaceX уклала угоду про співпрацю з американським агентством аерокосмічних досліджень NASA для спільної роботи над марсіанською місією з використанням ракети Red Dragon.

Без підтримки уряду та NASA жодна комерційна компанія не відправить людей на Марс.

— так раніше коментував перспективи марсіанських місій директор NASA Джо Болден.

Навіть NASA потрібні партнери

Станом на сьогодні NASA залишається провідною організацією з дослідження космічного простору. Проте, навіть NASA потрібні партнери, коли справа стосується міжпланетної місії на Марс. Адміністрація вирішила підтримати Ілона Маска та його проект безпілотної марсіанської місії у 2018 році.

Анімація польоту важкої ракети Dragon Heavy. Джерело: SpaceX

 

За два роки SpaceX має наміри реалізувати місію Red Dragon (Червоний Дракон), під час якої будуть перевірені основні технології для майбутнього польоту людей. Сам Маск поки що не озвучив жодних подробиць, однак космічна спільнота очікує дізнатись від підприємця більше вже восени. У вересні у Мехіко має відбутися міжнародна космічна конференція, організована Мексиканським космічним агентством.

Згідно з умовами угоди, SpaceX отримає доступ до Мережі далекого космічного зв’язку NASA для ефективної навігації та комунікації зі своїм космічним апаратом. Крім того, прокладати курс ракеті SpaceX будуть допомагати спеціалісти з Лабораторії реактивного руху (NASA JPL).

 

 

SpaceX також отримає допомогу з вибором місця приземлення та параметрами входу в атмосферу “Червоної” планети. Зі свого боку NASA отримає доступ до цінних даних. У агентстві зацікавлені в отриманні експериментальної інформації про використання надзвукової гальмівної тяги під час входу в атмосферу іншої планети. Ця технологія разом з точним приземленням є ключовим фактором успішного польоту на Марс космічного корабля з екіпажем на борту.

Надзвукова гальмівна тяга використовується для зменшення швидкості космічного модуля під час входження в атмосферу планети (якщо вона є) та безпечного приземлення на її поверхню. У випадку Марса, вона повинна замінити парашути, які б не змогли впоратися з великим вантажним кораблем на кшталт Red Dragon.

Тест надзвукової гальмівної тяги бортового модуля Dragon
Тест надзвукової гальмівної тяги бортового модуля Dragon

У SpaceX використовують надзвукову гальмівну тягу для приземлення ракети Falcon 9, і роблять це досить вдало — чотири успішних приземлення першого ступеня з 7, з них 3 приземлення — на плавучу роботизовану платформу в океані.

Видається, що від цієї угоди SpaceX отримає більше користі, а NASA доведеться задовольнятися даними про динаміку важкого космічного корабля у марсіанській атмосфері. Однак, насправді, у виграші залишається людство, для якого значно наближується момент історичної пілотованої місії на Марс.