2 min read

На Сонці стався найпотужніший спалах за останні 10 років

На Сонці стався найпотужніший спалах за останні 10 років

6 вересня на поверхні Сонця стався вибух, який за потужністю перевищив усі зареєстровані за останні десять років.

О 12:10 (за Києвом) з плями на поверхні Сонця утворився перший спалах класу X, який відповідає найпотужнішому рівню сонячного шторму. Дослідники встановили, що це збурення було найсильнішим з 2015 року (X2.2), проте вже за 3 години його затьмарив своєю силою новий, рекордний спалах X9.3.

Останній спалах класу X9 трапився 2006 року. Подія 6 вересня свідчить про рекордний сонячний шторм за останні 10 років.

Спалах на Сонці 6 вересня 2017
Початок другого спалаху X9.3. Джерело: SDO/AIA/Steve Spaleta

Новий цикл активності

Спалахи на поверхні Сонця утворюються в результаті активності магнітного поля зорі, коли магнітні лінії перекручуються та заново з’єднуються, вивільняючи енергію назовні.

Під час великих збурень Сонце здатне підхопити цілу хмару власної зарядженої речовини (плазми) та жбурнути її в бік. Така подія називається корональним викидом маси.

“Спалахи в дальньому ультрафіолетовому та рентгенівському діапазонах іонізують верхні шари атмосфери, які змінюють умови поширення радіосигналів і впливають на радіозв’язок та роботу навігаційних систем на кшталт GPS. Високоенергетичні частинки можуть вивести з ладу обладнання космічних апаратів, а також підвищують радіаційний фон у полярних областях на висотах повітряних коридорів літаків.”

пояснив Олексій Парновський з Інституту космічних досліджень НАН та ДКА України –

“Викиди скупчень плазми за певних умов призводять до швидких змін магнітного поля на поверхні Землі й спричинюють індукційні струми, що впливають на роботу ліній електропередач, провідних систем зв’язку та трубопроводів, а також на магнітні системи орієнтації, що використовуються, зокрема, при бурінні свердловин.”

Дослідники з NOAA повідомили, що все ще чекають на додаткові дані з зондів, аби визначити траєкторію руху новоутвореного сонячного шторму.

SDO/AIA 0171

Наразі, зростання активності трохи збентежило дослідників, оскільки Сонце наближається до мінімуму своєї активності, який відповідає найнижчому рівню протягом 11-річного циклу.